Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere

Buna Ziua

In urma cu ceva timp am fost identificat in trafic cu o alcolemie de 0.80, a rezultat un dosar penal si condamnare la un an inchisoare cu amanarea executarii pedepsei. Din cate am inteles in acest caz permisul de conducere nu se anuleaza si il voi primi inapoi dupa un timp.
Intre timp am obtinut legal un permis de conducere in Anglia (scoala, examen).
Intrebarea mea este: pot sa conduc in Romania cu permisul de conducere obtinut in Anglia?

Multumesc.
Nu aveti dreptul sa conduceti cu permisul obtinut in Anglia in Romania.
Atata timp cat aveati permisul suspendat nu aveati dreptul sa obtineti un nou permis in alta tara.
tin sa va contrazic, conform legislatiei din Anglia se poate aplica pentru un permis de conducere chiar daca persoana respectiva mai are permis in alta tara, singura conditie e ca trebuie dovedita rezidenta.
oricum multumesc pentru raspuns, totusi as dori o a doua opinie in legatura cu intrebarea mea.
multumesc