avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere

Buna Ziua

In urma cu ceva timp am fost identificat in trafic cu o alcolemie de 0.80, a rezultat un dosar penal si condamnare la un an inchisoare cu amanarea executarii pedepsei. Din cate am inteles in acest caz permisul de conducere nu se anuleaza si il voi primi inapoi dupa un timp.
Intre timp am obtinut legal un permis de conducere in Anglia (scoala, examen).
Intrebarea mea este: pot sa conduc in Romania cu permisul de conducere obtinut in Anglia?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: k2f6 , utilizator 15:29, 13 Aprilie 2015
Nu aveti dreptul sa conduceti cu permisul obtinut in Anglia in Romania.
Atata timp cat aveati permisul suspendat nu aveati dreptul sa obtineti un nou permis in alta tara.
tin sa va contrazic, conform legislatiei din Anglia se poate aplica pentru un permis de conducere chiar daca persoana respectiva mai are permis in alta tara, singura conditie e ca trebuie dovedita rezidenta.
oricum multumesc pentru raspuns, totusi as dori o a doua opinie in legatura cu intrebarea mea.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reexaminare auto Manex Manex buna ziua...trebuie sa dau reexaminare auto daca am fost depistat in trafic cu o alcolemie de 0.80....mentionez ca mi sa intocmit dosar penal si in momentul de ... (vezi toată discuția)
Pemisul c ce max112 max112 daca mi-a fost suspendat categoria b pentru alcolemie peste 0,80 si nu se termina procesul din cauza birocratiei romane aiurea pot da de categoriile C CE daca ... (vezi toată discuția)
Conducere in stare de ebrietate adiadrian24 adiadrian24 Buna ziua, as dori sa stiu ce se poate intampla in cazul in care am fost oprit de politie in stare de ebrietate cu o alcolemie mai mare de 0,50 in aerul ... (vezi toată discuția)