Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces divort

Buna ziua,
In cazul in care sotia care are domiciliul legal in alt judet decat al sotului a deschis proces de divort pe raza judetului in care este domiciliata. Paratul, sotul are domiciliul legal in alt judet. Legal unde se desfasoara procesul? La reclamant sau la parat?
Va multumesc.
În materie de divorț, competența teritorială este a judecătoriei în circumscripția căreia se află cea din urmă locuință comună a soților, conform art. 914 cod procedură civilă. Dacă nu a existat o locuință comună sau dacă niciunul dintre soți nu mai locuiește la ultimul domiciliu comun, atunci competența este a judecătoriei de la domiciliul pârâtului. Dacă pârâtul nu are domiciliul în țară, competența este cea de la domiciliul reclamantului. Art. 914 mai prevede câteva situații pe care le puteți studia la același articol.