Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitor cu masa succesorala noua ...?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitor cu masa succesorala noua ...?

Stimata doamna, stimate domn,

imi puteti da raspunsul la o intrebare ? Va multumesc anticipat.

Problema cu intrebare: Daca persoana X obtine certificat de (unic) mostenitor al defunctei Y pe baza unei succesiuni cuprinzind activele A,B,C si, intre timp, defuncta Y este improprietarita cu imobilul D, mai are nevoie persoana X de inca o succesiune special pentru acest bun, sau transferul de proprietate asupra imobilului D se prezuma automat, nemaifiindu-i necesara nici o actiune judecatoreasca ?
dextercioby, utilizator
Trebuie sa existe un act care sa ateste noul bun.
Buna seara,

da, este vorba de un titlu de proprietate cu numele defunctei Y (procesul de emitere a titlurilor de proprietate a durat mai multi ani, intre timp survenind atit decesul, cit si succesiunea cu patrimoniul existent la momentul decesului).
Pai certificatul nu il cuprinde si pe D, asa ca va trebui sa va aderesati notarului pt eliberarea unui certificat de mostenitor suplimentar.
Dovada proprietatii se face prin act.
Statul mai ia impozit la asa ceva.
Trebuie facut actul de mostenire.