Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot avea pretentii la averea bunicii ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot avea pretentii la averea bunicii ?

Bunicul meu a avut un copil dintr-o alta casatorie /din prima casatorie.
Apoi, s-a casatorit cu bunica mea.
Aceasta a avut toata averea: 1 casa si 1 teren.
Aceasta este si averea ramasa dupa decesul celor 2 bunici.
Bunicul nu a avut nici o avere la casatoria de a doua, cu bunica mea.

Din a doua casatorie a rezultat 1 copil, tatal meu,
care a mostenit totul.
Tatal meu mi-a vandut mie si sorei mele.

Intrebare:
- primul copil al bunicului meu, din prima casatorie,
care este strain de averea bunicii mele,
poate avea pretentie la mostenirea pe care a avut-o doar bunica
la casatoria ei cu bunicul meu ?
- dar copii acestuia ( nepotii bunicului de la primul copil din prima casatorie )
pot avea pretentii la averea bunicii ?
Spuneti ca tatal dvs v-a vandut dvs si surorii dvs ceea ce a mostenit de la parinti. Asta presupune ca exista un act de vanzare cumparare incheiat la notar precum si un certificat de mostenitor in care tatal dvs este unic mostenitor.
Fratele vitreg al tatalui dvs ar avea drept de mostenire si la averea bunicii dvs doar in cazul in care bunicul dvs a trait mai mult decat bunica si a mostenit-o. in aceasta situatie, copilul bunicului din prima casatorie ar putea ataca certificatul de mostenitor intocmit in favoarea tatalui dvs.
Nu, ambii bunici au decedat intr-un incendiu.
Au murit asfixiati, in urma unui incendiu
produs de explozia unei butelii de aragaz
in locuinta acestora.
oanaportar, utilizator
in acest caz, fratele vitreg al tatalui dvs, respectiv nepotii acestuia, nu au vocatie succesorala la averea bunicii dvs.
Va multumesc frumos !