avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot avea pretentii la averea bunicii ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot avea pretentii la averea bunicii ?

Bunicul meu a avut un copil dintr-o alta casatorie /din prima casatorie.
Apoi, s-a casatorit cu bunica mea.
Aceasta a avut toata averea: 1 casa si 1 teren.
Aceasta este si averea ramasa dupa decesul celor 2 bunici.
Bunicul nu a avut nici o avere la casatoria de a doua, cu bunica mea.

Din a doua casatorie a rezultat 1 copil, tatal meu,
care a mostenit totul.
Tatal meu mi-a vandut mie si sorei mele.

Intrebare:
- primul copil al bunicului meu, din prima casatorie,
care este strain de averea bunicii mele,
poate avea pretentie la mostenirea pe care a avut-o doar bunica
la casatoria ei cu bunicul meu ?
- dar copii acestuia ( nepotii bunicului de la primul copil din prima casatorie )
pot avea pretentii la averea bunicii ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 14:27, 16 Aprilie 2015
Spuneti ca tatal dvs v-a vandut dvs si surorii dvs ceea ce a mostenit de la parinti. Asta presupune ca exista un act de vanzare cumparare incheiat la notar precum si un certificat de mostenitor in care tatal dvs este unic mostenitor.
Fratele vitreg al tatalui dvs ar avea drept de mostenire si la averea bunicii dvs doar in cazul in care bunicul dvs a trait mai mult decat bunica si a mostenit-o. in aceasta situatie, copilul bunicului din prima casatorie ar putea ataca certificatul de mostenitor intocmit in favoarea tatalui dvs.
Nu, ambii bunici au decedat intr-un incendiu.
Au murit asfixiati, in urma unui incendiu
produs de explozia unei butelii de aragaz
in locuinta acestora.
Ultima modificare: Joi, 16 Aprilie 2015
oanaportar, utilizator
in acest caz, fratele vitreg al tatalui dvs, respectiv nepotii acestuia, nu au vocatie succesorala la averea bunicii dvs.
Va multumesc frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Moștenirea in cazul recăsătoriei Maria20211 Maria20211 Daca un bărbat cu doi copii a rămas văduv, s-a recăsătorit și cu a doua soție a mai avut un copil , cum se împarte averea la nepoții lui ? Copii ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa tata decedat andynagy13 andynagy13 am un tata decedat din anu 2007 noiembrie.eu sunt copilul lui din prima casatorie,el sa recasatorit ulterior si are o fata cu actuala sotie.vreau sa fac ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa decesul ambilor soti zoli_nt zoli_nt Acum 5 luni a decedat tatal meu,dupa 4 luni a decedat si mama mea vitrega cu care a fost casatorit 27 de ani. Dupa decesul tatalui meu nu a fost facuta ... (vezi toată discuția)