Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Scoaterea din tara a copilului minr
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Scoaterea din tara a copilului minr

Buna ziua,de curand mi s-a intamplat sa nu fim lasati sa iesim din tara,eu si copilul meu minor. Precizez ca avem dubla cetatentie (romana si franceza), ca avem domiciliul in Franta, lucru care reiese si din adresa de pe pasapoartele franceze cu care am incercat sa iesim din Romania spre Franta. Mentionez ca am iesit de zeci de ori pe ruta Franta catre Romania si invers, ca am facut chiar si excursii impreuna cu copilul in alte state (Italia, Olanda, Bulgaria, Serbia) si nu am avut aceasta probl niciodata. Nici nu credeam ca se aplica daca avem si cetatenie franceza.Tatal copilului (de care sunt separata) traieste in Franta si nu are pasaport romanesc. Inteleg ca am nevoie de o declaratie de la tatal copilului pentru ca, minorul sa poata calatori cu mine.
Am cateva intrebari si v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde:
In lege scrie ca tatal trebuie sa dea o declaratie ca e de acord ca minorul sa circule. Dar nu precizeaza ce fel de declaratie. Poate fi de mana pe propria raspundere, notariala (in ce tara?), la consulat (in ce tara?).
Poate fi evitata aceasta declaratie si daca da in ce conditii? Pe ce perioada de timp se da? Poate fi definitiva? Poate da posibilitatea ca parintele insotitor (in acest caz mama-eu)sa mearga oriunde in lume insotita fiind de copil? Multumesc
E vb de o declaratie acord si se da fie in fata unui notar de acolo de unde e si apoi se traduce si apostileaza, fie direct in lb romana la consulat/ ambasada Romaniei din Franta.
In declaratie trebuie trecuta destinatia/ sau tarile unde poate calatori si in ce perioada ( chiar daca e mai mare ca timp), nu se poate da in toate directiile si pt o perioada nedefinita.