Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare sentinta definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare sentinta definitiva si irevocabila

cum poate fi anulata o sentinta definitiva si irevocabila emisa de o instanta locala? poate fi anulata de aceeasi instanta printr-o alta sentinta?
Instanta este datoare sa indice temeiurile de drept ale hotararii.
Am o sentinta definitva din decembrie 2014, prin care am castigat plata dobanzii la niste drepturi salariale, castigate tot in instanta si esalonate cu OUG 71/2009. Procesele care sunt acum pe rolul instantelor, pe aceeasi speta, sunt suspendate pana cand ICCJ va decide daca dobanda s-a prescris sau nu.
Intrebarea mea este:
Daca ICCJ va da decizia ca dobanda s-a prescris, vor fi anulate si sentintele favorabile, castigate pana acum?
Multumesc
Ilinca1958, utilizator