Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare pentru acceptarea mostenirii de pe urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare pentru acceptarea mostenirii de pe urma defunctul meu sot

Va rog sa ma ajutati cu un sfat : cu ce documente trebuie sa ma prezint la notar pentru a depune o declaratie de acceptare a mostenirii dupa defunctul meu sot.
Mentionez ca nu doresc dezbaterea propriu-zisa a succesiunii ci doar sa depun declaratia de acceptare a mostenirii.
In plus va rog sa ma sfatuiti unde ma pot adresa ca sa aflu daca s-a mai depus o astfel de declaratie, oriunde in tara, pentru acelasi decedat.

Va multumesc anticipat
virginiadoina, utilizator
mergeti la orice notar cu certificatul de deces si cu cel de casatorie.
cred ca ei au o baza de date nationala poate verifica daca a mai facut cineva acceptare.
va multumesc mult