avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare pentru acceptarea mostenirii de pe urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare pentru acceptarea mostenirii de pe urma defunctul meu sot

Va rog sa ma ajutati cu un sfat : cu ce documente trebuie sa ma prezint la notar pentru a depune o declaratie de acceptare a mostenirii dupa defunctul meu sot.
Mentionez ca nu doresc dezbaterea propriu-zisa a succesiunii ci doar sa depun declaratia de acceptare a mostenirii.
In plus va rog sa ma sfatuiti unde ma pot adresa ca sa aflu daca s-a mai depus o astfel de declaratie, oriunde in tara, pentru acelasi decedat.

Va multumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 17 Aprilie 2015
virginiadoina, utilizator
Cel mai recent răspuns: virginiadoina , utilizator 14:28, 17 Aprilie 2015
mergeti la orice notar cu certificatul de deces si cu cel de casatorie.
cred ca ei au o baza de date nationala poate verifica daca a mai facut cineva acceptare.
va multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune andreeapa andreeapa Hristos a Inviat! In urma decesului tatalui meu am inteles ca in termen de 6 luni trebuie sa accept succesiunea. Acest lucru am inteles ca se face printr-o ... (vezi toată discuția)
Buna seara!fiica mea trebuie sa dezbata succesiunea dupa bunicul ... Aida2016 Aida2016 Buna seara!Fiica mea trebuie sa dezbata succesiunea dupa bunicul din partea tatalui(sotul meu ,mort inaintea socrului),alaturi de matusa(sora sotului ... (vezi toată discuția)