Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestatie amenda rovignieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestatie amenda rovignieta

Buna ziua. am un proces cu cnadnr . faptele sunt urmatoarele:

in data de 27.10.2010, m-au inregistrat circuland cu autopturismul sotiei fara a avea rovinieta valabila. complet corect, avand doua masini am uitat sa o reinoiesc. mi-au intocmit procesul verbal la data de 25.03.2011, deci in termenul legal de 6 luni de la constatarea contraventiei, dar mi l-au trimis prin posta la data de 23.07.2013 deci la 2 ani si 4 luni de la data intocmirii lui.
am facut plangere contaventionala impotriva procesului verbal aratand articoleleart 13 alin 1 din OG nr 2/2001 si art 14 alineat 1 din OG nr 2/2001, precum si art 26 alineat 3 din OG nr 2/2001.
mi-a venit acasa la sfarsitul anului trecut de la judecatorie o hartie„„ comunicare adresa„„ in care mi se solicita sa aduc in termen de 10 zile dovezi. am depus procesul verbal, copie dupa instiintarea lor fiind datata cu 2 ani si 4 luni dupa procesul verbal si copie dupa plicul in care au venit in care se vede data postei ca fiind cu 2 ani si 4 luni dupa intocmirea procesului verbal.
astazi mi-a venit prin posta de la judecatorie probabil actele depuse de cnadnr care cuprind urmatoarele: o INTAMPINARE prin care solicita sa respinga exceptia prescriptiei aplicarii sanctiunii cu amenda din urmatoarele motive:motivul invocat este doar art 13 alineat 1 din OG nr 2/2001 unde scrie ca procesul a fost intocmit corect in termen de 6 luni, dar nu scrie nimic despre celelalte doua articole in care scir e ca procesul verbal trebuie adus la cunostiinta in termen de 30 de zile de la data intocmirii sale adica art 14 alineat 1 care zice ca: executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii si nici de art 26 alin 3 din OG nr 2/2001 care zice ca: „„in cazul in care contravenientul nu este prezent sau , desi prezent, refuza sa semneze procesul verbal, comunicarea acestuia , precum si a instiintarii de plata se face de catre agentul constatator in termen de cel mult o luna de la data incheierii. eu am adus aceste articole in apararea mea cand am facut plangerea contraventionala.
trebuie sa mai depun ceva la dosar in conditiile astea? ei spun doar ca art 13 alineat 1 a fost corect, in intampinarea depusa , dar nu spun nimic de celelalte 2 articole aduse de mine in apararea mea.
un sfat mi-ar fi de mare ajutor, mai ales ca sunt novice. tot ce am facut pana acum a fost doar din ce am studiat pe net. Multumesc
numarul de dosar este 9968/94/2013

later edit: rovignieta a fost cumparata la 2-3 zile dupa inregistrarea cnadnr, cand din intamplare am verificat actele masinii sotiei pentru ca expira ITP-ul. eu nu am stiut vreo clipa timp de 2 ani ca fusesem inregistrat fara rovignieta, de la data inregistrarii am mai avut doua rovigniete platite, fiind un conducator de buna credinta.
Sylvian2010, utilizator

``10.06.2015
Ora estimata: 08:30
Complet: C2 Civil am. pr.
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

Ora estimata: 08:30
Complet: C2 Civil
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 10.06.2015. Pronunţat în şedinţă publica, azi, 02.06.2015.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 02.06.2015``

ce inseamna asta? oare e de bine sau de rau? de ce s-a amanat pronuntarea? noi nu am fost de fata, am solicitat judecarea si in lipsa
Ora estimata: 08:30
Complet: C2 Civil am. pr.
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 17.06.2015. Pronunţat în şedinţă publica, azi, 10.06.2015.
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării 10.06.2015

Ora estimata: 08:30
Complet: C2 Civil
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 10.06.2015. Pronunţat în şedinţă publica, azi, 02.06.2015.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 02.06.2015

au amanat din nou, noi nefiind la pronuntare , solicitand judecarea cauzei si in lipsa...

oare o fi de rau?
Şedinţe
Ora estimata: 08:30
Complet: C2 Civil am. pr.
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite plângerea contravenţională . Anuleaza procesul verbal de constatare şi sancţionare contravenţională. Cu apel în termen de 30 zile de la comunicarea hotărârii Pronunţată în şedinţă publică, azi 24.06.2015.
Document: Hotarâre 4304/2015 24.06.2015

dupa a 3-a amanare in sfarsit gata... asteptam sa vedem daca vor face apel
procesul a fost castigat de mine. acum trebuie facut ceva pentru recuperarea taxei de timbru? cei 20 de lei? daca ei tot au vrut sa ia de la mine bani, nu e corect sa imi inapoieze cheltuiala?

Ora estimata: 08:30
Complet: C2 Civil am. pr.
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite plângerea contravenţională . Anuleaza procesul verbal de constatare şi sancţionare contravenţională. Cu apel în termen de 30 zile de la comunicarea hotărârii Pronunţată în şedinţă publică, azi 24.06.2015.
Document: Hotarâre 4304/2015 24.06.2015

nu s-a mai facut apel si mi-a venit hotararea definitiva acasa prin posta.
Sylvian2010, utilizator
Dvs. ati cerut in plangere cheltuielile de judecata?