Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul stagiu realizat pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul stagiu realizat pentru pensie

1sant nascuta in 23.03.1951
2.Perioada 1970 - 1975 am urmat facultatea la zi(5 ani)
3. Perioada 17.07.1975 - 26.04.1993 am statut de angajat cu contract de munca
4.Perioada 26.04.1993 - 14.01.1994 am statut de somer
5.Perioada 15.10.1994 - 01.04.2009 am statut de angajat cu contract de munca

Doresc sa aflu (ani,luni,zile) cat este:

a) stagiul complet de cotizare
b) total stagiu de cotizare realizat
c) stagiul asimilat
d) stagiul realizat peste stagiul asimilat

multumesc anticipat !!
Iael a scris:

Buna ziua ,
Stagiul minim de cotizare este de 15 ani ?
Daca o persoana are stagiul minim de cotizare (15 ani ) si stagiul complet ar fi 30 ani (? ) aceasta inseamna ca va primi o pensie de doar 50% din cat s-ar fi cuvenit daca avea stagiul complet sau nu ?

Stagiul minim de cotizare va fi de 15 ani incepand cu 01.04.2015, atat pentru femei cat si pentru barbati. Ratiunea principala a reglementarii legale a stagiului minim este pentru ca cei care au implinit varsta standard de pensionare, sa poata beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Stagiul complet de cotizare difera in functie de luna si anul nasterii, si este prevazut in lege pentru a fi utilizat la calculul pensiilor.

Daca, intamplator, stagiul minim este jumatate din stagiul complet de cotizare, pensia nu va fi tot de jumatate, ea este calculata in functie de stagiul complet de cotizare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Ce pensie ar urma sa aiba o persoana care are 15 ani vechime si un salariu de 900 lei / lunar daca ar trebui sa se pensioneze acum ?
Iael a scris:

Ce pensie ar urma sa aiba o persoana care are 15 ani vechime si un salariu de 900 lei / lunar daca ar trebui sa se pensioneze acum ?

La aceasta intrebare nu va poate raspunde nimeni fara sa greseasca, sunt prea multe necunoscute!

Dar, in esenta, prevederile legale care reglementeaza calculul pensiilor sunt cuprinse in art. 76-art. 81 din Legea nr. 19/2000.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Nu ma gandeam la un calcul exact , ceva aproximativ .
Ma tot gandesc daca merita sa platesc acesti bani lunar .Impreuna cu sotul platim 9,5 mil impozit si alte obligatii (cas, cass etc ) .Putem renunta si sa strangem noi acesti bani , poate ar fi mai bine .
1. Calculul pensiei se face printr-un program la calculator, program pe care il are numai Casa de Pensii.
Sa calculezi o pensie cu creionul pe hartie, dupa actuala lege, este moarte curata, chiar si numai la 15 ani vechime.
Se face un punctaj lunar, apoi unul anual si apoi altul pentru toti anii lucrati.
2. Punctajul total se imparte la stagiul complet de cotizare (30 de ani femei si 35 de ani barbati) si rezultatul se inmulteste cu 15.
Deci veti avea cam jumatate dintr-o pensie cuvenita pentru un stagiu complet.
3. Daca aveti o "pila" la Casa de Pensii ii dati carnetul de munca si o "rugati" ("frumos"), cand are timp, sa va faca un calcul.
Mult succes!