Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire.

Buna ziua.
As avea o întrebare in legătura cu o mostenire .
Acum multi ani, bunica mea i-a pus pe tatăl meu,pe unchiul meu si pe matusa mea (sora sotului ei/cumnata ei) sa isi dea stergerea de la casa in favoarea ei
(motivul fiind ca ea plătește impozit mai mic fiind fost cadru școlar) iar acum pe titlul de proprietate este doar ea .
In cazul in care bunica mea vrea sa lase casa doar unchiului meu, tata poate sa atace in instanta aceasta decizie ? Ea având 89 de ani, iar pana acum 2 ani inainte sa se imbolnaveasca tata tot el a mers la ea, unchiul meu deloc, doar acum de 1-2 ani merge.

Multumesc !
Depinde ce modalitate juridica alege sa faca pentru transferul proprietatii.
Depinde si daca are discernamant si daca notarul face actul.
Deci daca o sa faca vanzare cumparare cu unchiul meu si notarul este de acord, nu mai are ce sa faca tata in privinta casei,nu ?
Dar la restul proprietatilor ( doar la casa si-a dat tata stergerea) , chiar daca lasa testament in favoarea unchiului meu poate sa atace?

Multumesc !