Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitii Intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitii Intracomunitare

Buna seara

As dori sa stiu de ce acte ( facturi & s.a.m.d.) am nevoie la iesirea din tara daca vreau sa aduc produse romanesti pt aprovizionarea unui mic magazin romanesc in Republica Ceha? ?Fiind 2 tari UE se considera achizitie intracomunitara?

Multumesc :)
Daca firma care organizeaza magazinul romanesc in Cehia este persoana juridica ceha, atunci e vorba de livrare intracomunitara si se aplica taxarea inversa (se factureaza fara T.V.A.). Se face factura si documentele de transport.