avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitii Intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitii Intracomunitare

Buna seara

As dori sa stiu de ce acte ( facturi & s.a.m.d.) am nevoie la iesirea din tara daca vreau sa aduc produse romanesti pt aprovizionarea unui mic magazin romanesc in Republica Ceha? ?Fiind 2 tari UE se considera achizitie intracomunitara?

Multumesc :)
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:04, 19 Aprilie 2015
Daca firma care organizeaza magazinul romanesc in Cehia este persoana juridica ceha, atunci e vorba de livrare intracomunitara si se aplica taxarea inversa (se factureaza fara T.V.A.). Se face factura si documentele de transport.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Livrare anglia romania albania alphagroup alphagroup Buna ziua! Am o tranzactie mai complicata, cu urmatorii pasi: 1. O societate juridica romana achizitioneaza marfa din Anglia, deci achizitie ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA O soc.nestabilita in Romania (detine doar un depozit inchiriat pe teritoriul Romaniei) aduce marfuri in vederea constituirii unui stoc (transportul este ... (vezi toată discuția)
Remorcaj pe dunare -tva augura augura va rog daca ma puteti ajuta: - un agent economic roman, inreg platitor tva detine un remorcher cu care efectueaza servicii de remorcaj pe dunare si canal ... (vezi toată discuția)