Forum Discuţii juridice Executare silită Etape executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Etape executare silita

Buna ziua,

Am urmatoarea problema. Am lucrat la o firma pana in luna mai 2009 ca PFA (am avut contract comercial cu firma respectiva). Ca urmare a faptului ca nu am fost platit (e specificat in contract data de plata a salariului) am trimis notificare de incetare unilaterala a contractului, cu obligatia firmei de a-mi plati facturile restante (e specificat de asemena in contract acest lucru). Am primit peste putin timp o notificare prin care mi se aducea la cunostinta ca datorita faptului ca am plecat fara preaviz si am adus prejudicii firmei trebuie sa achit o clauza penala cu 5 zerouri (in EUR) , in caz contrar se va trece la executare silita.
In urma cu cateva zile am primit o noua notificare de la firma respectiva prin care mi se comunica ca datorita faptului ca nu am respectat contractul (am plecat fara preaviz si am adus prejudicii firmei) nu imi vor fi platite facturile restante ele fiind o compensare partiala a clauzei penale pe care eu trebuie sa o achit.
Drept urmare am actionat firma in judecata pentru plata facturilor restante (deja am primit citatia de la tribunal). Intrebarea mea este: se pot considera facturile care trebuie sa mi le achite drept 'compensare partiala' sau trebuie sa fiu platit si pentru a ma 'stoarce' de bani firma respectiva trebuie sa deschida un alt proces ?

Daca ati avut in contract clauza de denuntare unilateral, pentru neindeplinirea obligatiilor si ati efectuat demersurile necesare potrivit acestei clauze, atunci nu poate fi activtata clauza penala. Daca procesul care exista pe rolul instantei este promovat pe drept comun, atunci debitoarea poate formula o cerere reconventionala, dar daca este prin procedura somatiei de plata, atunci pentru orice pretentii rezultate din intepretarea sau executarea contractului trbuie sa formuleze o cerere separata. Compensarea opereaza doar daca partile sunt de acord sa se faca asa ceva, nici instanta nu poate dispune altfel. Dar ca sa opereze compensarea trebuie sa se stabileasca exact cuantumul datoriilor reciproce ( in cazul in care se dovedeste ca ele xista, sau pot rezulta din contract sau alte imprejurari).
Multumesc pentru raspunsul prompt.

Firma a fost chemata in instanta in calitate de debitor pentru Fond - Ordonanta de plata (OUG 119/2007).
Daca instanta considera pretentile dumneavoastra intemeiate, in sensul ca reflecta o creanta certa , lichida si exigibia, creanta constatata printr-un inscris, respectiv facturile emise catre debitoare, va emite o ordonanta de plata catre debitoare.
Dupa parerea mea instanta nu ar trebui sa tina cont de pretentile debitoarei privind plata acelei sume ca despagubire pt. nerespectarea preavizului, nu sunt legate de facturi, aceasta pretentie urmand a fi rezolvata in cadrul unei alte actiuni initiata de catre debitoare.
Buna ziua,

Am castigat dupa 2 luni procesul despre care am spus in primul post. Reamintesc ca am dat in judecata firma la care am lucrat pentru neplata drepturilor salariale. Iata decizia:
" Se admite cererea formulată de reclamantul-creditor X PFA în contradictoriu cu pârâta -debitoare Y S.R.L. Ordonă debitoarei ca în termen de 15 de zile de la comunicarea hotărârii să plătească reclamantului-creditor suma de xxxxx lei reprezentând valoarea prestaţiilor efectuate , precum şi dobânda legală aferentă fiecărei facturi începând cu ziua următoare termenului de plată fixat şi cheltuieli de judecată în sumă de xxxx lei."

Initial m-am bucurat dar un prieten mi-a spus ca mai e cale lunga pana sa vad banii.

Intrebari:
- Se poate face de catre debitoare contestatie la decizie (desi nu vad in textul de mai sus vreo referire la asa ceva)? Sau e decizie definitiva si irevocabila?. Contestarea deciziei se poate face fara motiv? Ce inseamna "comunicarea hotararii" in textul de mai sus? Se face prin posta, cu confirmare de primire? Daca cei de la firma refuza sa o primeasca (se fac ca ploua)?

- Daca debitoarea face contestatie, trebuie sa platesc avocatul din nou (10%)? Se reia procesul de la 0? Avocatul a primit deja 10% din suma de recuperat.

- Daca decizia e definitiva si irevocabila, am inteles ca trebuie legalizata. Ce presupune asta?

- Daca firma nu plateste in cele 15 zile mentionate in decizie, am inteles ca trebuie sa merg la un executor judecatoresc. Asta presupune o alta suma de bani de platit din partea mea? Sau se plateste doar la recuperarea banilor?

- La executarea silita se poate face din nou contestatie (fara motiv clar)? Care sunt sansele sa recuperez bani printr-un executor judecatoresc? (daca de exemplu firma isi schimba conturile, sediul...).

Ma scuzati pentru atatea intrebari dar credeam ca lucrurile functioneaza totusi mai repede.
Am fost azi la judecatorie sa studiez dosarul. Se pare ca acesta este la judecator in urmatoarele 45 de zile (!?) pentru motivare.