Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Solicitare reincepere activitate dupa expirare control ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Solicitare reincepere activitate dupa expirare control judiciar (rog urgent).

Salutari tuturor!

Am rugamintea sa va exprimati punctul de vedere despre o situatie nu foarte obisnuita.

Un cadru didactic a solicitat reinceperea activitatii ("de indata"), deoarece a expirat de drept masura controlului judiciar. Practic, acesta a fost arestat preventiv in 2013 (pentru trafic de influenta si luare de mita) dupa care a fost eliberat sub control judiciar (printre masuri era si aceea de interdictie a exercitarii profesiei. La acel moment senatul universitar i-a suspendat CIM-ul (insa, in Revisal apare doar suspendarea pe motivul arestului preventiv). Intre timp, nu prea s-a mai intamplat nimic la dosar, motiv pentru care a expirat controlul judiciar. Asa arata solutia:

"Tip solutie: Admis fond
Solutia pe scurt: Încheiere În baza art.241 alin.2 C.p.p.: Admite cererea formulată de către inculpatul XXX. În baza art.241 alin.1 lit.a teza a doua C.p.p.: Constată încetată de drept măsura liberării provizorii sub control judiciar dispusă prin decizia penală nr......./30.10.2013 a Curţii de Apel XXX faţă de inculpatul XXX. Prezenta se comunică cf. art.241 alin.4 cu aplic. art.215 alin.5 C.p.p.. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore. Pronunţată în camera de consiliu astăzi, 6.04.2015.
Document: Încheiere - măsuri preventive (faza de UP) XXX/2015 XX.04.2015"

Datorita faptului ca acest personaj m-a sunat insistent, punand presiune si facand amenintari (doreste urgent sa reinceapa activitatea didactica, adica luni), eu nefiind jurist de profesie si avand o discutie prealabila cu rectorul si consilierul juridic, va rog sa raspundeti la cateva intrebari, eu avand singura grija de a proceda legal intr-un termen rezonabil:

1) Credeti ca este necesar ca noi (universitatea) sa facem o scurta corespondenta cu Tribunalul, pentru a ne asigura, explicit, ca acel cadru didactic poate reincepe activitatea fara sa perturbam desfasurarea procesului penal ?
2) Daca pentru suspendarea CIM-ului din initiativa angajatorului s-a pronuntat, in prealabil, senatul universitar, nu este firesc ca, prin principiul simetriei, senatul universitar sa avizeze reinceperea activitatii?
3) Este corect termenul de 30 de zile pentru a formula un raspuns cererii de reincepere a activitatii intocmita de salariatul respectiv ?
4) Din ceea ce v-am expus, incumba obligatia angajatorului de a admite cererea de reincepere a activitatii sau acesta are si varianta mentinerii suspendarii CIM, conform Codului Muncii :

"Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:

b) in cazul in care angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului sau acesta a fost trimis in judecata pentru fapte penale incompatibile cu functia detinuta, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti; " ?

Se poate aprecia ca salariatul este "trimis in judecata" (pentru a-i suspenda CIM) sau acesta este intr-o alta faza a cercetarii penale (faza de urmarire penala)?

Sunt receptiv la orice opinie suplimentara fata de intrebarile puse.
Va multumesc!

S-a formulat plangerea panala impotriva acelui salariat ?

Parchetul a intocmit rechizitoriul prin care l-a trimis in judecata?
Cine sa faca plangere penala? Universitatea nu a facut. Lectorul a fost denuntat de un student (a afirmat ca ia spaga pentru a-i trece pe restantieri). Eu sunt angajat de doua luni, evenimentele s-au petrecut in septembrie 2013. M-am documentat mai mult din mass media. Cred ca, momentan, este urmarit penal in calitate de suspect. Nu ma pricep deloc la "penal". Stiu ca a mai avut doua tentative de a iesi de sub control judiciar, dar au fost respinse. Acum controlul judiciar a incetat de drept.
Problema cu controlul judiciar am inteles-o , insa ce nu stim este daca i s-a suspendat sau nu c.i.m. in baza art.52 alin.1 lit.b C.mun. sau a fost supendat de drept in baza art.50 lit.g C.mun.?
1. Suspendat de drept (arest preventiv) - asa a ramas si-n Revisal, timp de aproape 2 ani, desi arestul a fost ceva mai mult de 30 de zile.
2. Ar fi trebuit suspendat, ulterior eliberarii din arest, din initiativa angajatorului (pe perioada controlului judiciar), ceea ce nu s-a mai facut (eu nu eram angajat in acea perioada).

Intrebare suplimentrara:

- daca va fi repus pe functie si nu va avea ore in semestrul II (conform statului de functii), ce se va intampla? Va fi platit doar pentru munca nenormata (alte activitati specifice normei, in afara de cursurii/seminarii)? Daca va avea "plata cu ora", va fi platit de doua ori ? (si pentru functia de baza, unde nu are alocate si pentru plata cu ora?