Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rog informare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rog informare

sint proprietarul unui teren din anul2003 am cumparat acest teren de la bunica mea iar la acel moment am facut si cartea funciara
acum 2 ani am vandut o parte din acest teren si sa mai facut inca o carte funciara
la cea de a2 a carte funciara am primit semnatura de la toti vecinii inclusiv de la cumparator ca nu am modificat granitele terenului acestia fiind de acord cu suprafata care a reesit in cea de a2 masuratoare
acum am probleme cu un vecin care imi spune ca am intrat pe suprafata lui precizez ca si el a dat semnatura si a fost de acord cu cele mai sus mentionate
dumnealui a inceput construirea unui gard si a mutat vechea granita spunind ca el nu are toata suprafata
cind a devenit proprietar pe terenul lui a confirmat ca asa a gasit gardul iar acum cauta fel si fel de motive
va rog sa ma ajutati cu un sfat
va multumesc frumos
Consider ca este necesar sa va lamuriti in acest caz in instanta, bineinteles pe baza documentelor pe care le veti anexa la cerere. este pacat ca trebuie sa ajungeti in fata judecatorului dar din moment ce vecinul dvs. nu vrea sa dea la pace alta cale nu exista. Dvs. veti face dovada cu acte si cu martori ca sunteti de buna credinta.
am incercat sa vorbesc ieri cu el dar nu am cu cine ma intelegi
am gasit inclusiv tarusi batuti si a spus ca acolo va pune gardul desi in urma cu circa 7-8 ani a mai facut un gard si nu am avut nimic de obiectat nici eu si nici el pt ca a fost pus pe hotarul batrinesc
Rezolvarea stă într-o acțiune în grănițuire (art.584 Cod civil de la 1864-art.560NCC)-prin care se va stabili linia de hotar. Dacă d-voastră aveți CF , înseamnă că aveți și o schiță cadastrală cu conturul imobilului proprietate(lungimea și lățimea segmentelor)Puteți verifica și singur dacă acestea corespund cu schița cadastrală. iar dacă este vorba de hotar bătrânesc se au în vedere semnele rămase, martori și cercetare la fața locului de către instanță.