Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... FOND DE REPARATII...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

FOND DE REPARATII...

BUNA ZIUA...ca sa trec repede la subiect, va spun, urmatoarele: luna asta am fost plecat din localitate, atunci cand s au incasat bani pe intretinere...venind in localitate, m am dus la administrator sa ii platesc cheltuielile de intretinere...dar inainte de a ma duce sa i le platesc, am observat ca sunt scos , FARA VOIA MEA, de la fondul de reparatii...i am platit cheltuielile de intretinere pe luna in curs si l am intrebat de ce nu mai figurez la fondul de reparatii...acesta mi a spus sa il intreb pe presedinte...???...intrebarea mea este...CUM POATE CINEVA SA MA SCOATA DE LA ANUMITE CHELTUIELI DIN LISTA DE CHELTUIELI LUNARE...DACA EU NU AM SOLICITAT ACEST LUCRU IN SCRIS...administrator sau presedinte (cazul meu), in ce baza...avand in vedere ca acest fond este obligatoriu...???????????...multumesc pt intelegere...
1-Sunteti singurul proprietar care sa fi fost " scos de la plata fondului de reparatii " ?
2-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care dispune masuri in comitetul executiv pentru buna functionare a asociatiei de proprietari
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari/decizii dispuse de adunarea generala,de presedinte si comitetul executiv
3-Este hazardat sa ne pronuntam aici pe forum asupra eventualelor cauze pentru care am observat ca sunt scos , FARA VOIA MEA, de la fondul de reparatii..
Exista varianta ca sa fie o eroare de intocmire a listei de plata ,sau reprezentantii asociatiei de proprietari sa aprecieze ca nu sunt preconizate executarea de lucrari in imobil iar fondul dvs de reparatii are valoarea stabilita de adunarea generala
4-In calitate de proprietar,in temeiul disp L nr 230/2007 art 10 solicitati oficial presedintelui de asociatie sa clarifice situatia
1 - SUNT SINGURUL proprietar care a fost scos de la plata fondului de reparatii
3 - eroare nu este , pt ca am fost informat de administrator ca nu el a dispus asta ci presedintele ..."sa merg sa discut cu presedintele"...din pacate cu acesta nu ai ce discuta...
4 - am depus o contestatie catre presedinte prin care sa imi comunice in scris de ce am fost scos impotriva vointei mele ....dar fara nici un raspuns... ...va rog, la cele comunicate mai sus, lamuriti - ma...multumesc pt intelegere...
Bun, administratorul nu v-a sters el de la plata acestui fond, dar a primit indicatie de la presedinte. El nu l-a intrebat pe presedinte despre motiv?
Cum se poate sa iei o asemenea masura de exceptie fata de ceilalti proprietari fara sa motivezi?

Ati avut vreun conflict cu unul din ei?
BUNA DIMINEATA...eu sunt mutat pe scara de un an...conflicte au fost mereu cu amandoi...pentru ca nu isi fac treaba cum trebuie...as putea sa va dau o gramada de exemple, dar nu cred ca are rost si nu cred ca rezolva cu ceva situatia mea...nu cred ca anumite discutii mai mult sau mai putin placute la adresa mea, au vreun temei legal cu faptul ca AM FOST SCOS DOAR EU, DE LA FONDUL DE REPARATII...MA PUTETI LAMURI...in baza a ce am fost scos doar eu...???
Nu exista o baza legala, adica legal nu exista posibilitatea ca cineva sa fie scutit de la plata fondului de reparatii, daca n-a platit cumva in avans in trecut, iar suma finala sa fie fixata la o anumita valoare la care sa fi ajuns prin aceasta plata in avans.

Deci este o problema locala, specifica, de aceea v-am intrebat daca ati avut probleme in urma carora sa se fi luat aceasta decizie.
Tot la asociatie trebuie sa va lamuriti.