Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la somaj

Angajatorul nu ne-a platit salariile aferente lunilor aprilie si mai plus tichetele luni mai suntem in greva spontana din data de 12/06/2009 am fost sfatuite de catre autoritati (prefectura ,sindicat si ITM) ca avem dreptul la somaj .Putem intra in somaj fara acordul angajatorului ? in somaj se intra cu contractul individual de munca incheiat . In acest caz are dreptul sa imi inchida contractul de munca prefectura? ITM?Sindicatul?Cine imi inchide contractul de munca?Cumva am fost mintite pe fata de persoanele autorizate sa ne consilieze?
hmm....:">
pai ce sa le spuneti in afara de promisiuni...

discuatti cu managerul firmei, nu poate lasa numai pe capul dvs o astfel de sarcina ingrata...B-)

Normal ca oamenii presteaza munca pentru a primi un salariu, restul depinde de un bun management in perioada de criza si de cunoasterea naturii uname.
Si nu in ultimul rand de cunaosterea legislatiei B-)

daca veniti cu propuneri dvoastra concrete de a rezolva situatia va putem spune parerea in functie de ce propuneti si poate veti evalua mai corect riscurile in fiecare caz.