Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sunt obligati judecatorii sa semneze hotararile ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sunt obligati judecatorii sa semneze hotararile judecatoresti?

Buna seara,
Intr-o hotarare este si sunt obligati judecatorii sa semneze?
Si dc.nu sunt semnate, ci doar de grefieri, sunt legale (valabile) aceste hotarari?
O hotarare judecatoreasca se pronunta in sedinta publica si se intocmeste un document in acest sens, semnat de catre judecator. In document este nominalizat si grefierul participant la sedinta de judecata.
Grefierul nu poate semna singur, o hotarare judecatoreasca si nici macar adresa de trimitere prin posta a acestei hotarari catre partile in proces.
Orice hotărâre judecătorească se întocmește în două exemplare originale, dintre care unul se ataşează la dosarul cauzei, iar celălalt se depune spre conservare la dosarul de hotărâri al instanţei. Părțile primesc copii ale hotărârilor, deci acte care nu sunt semnate de judecători și de grefier. Grefierul semnează pe adresa de comunicare a copiei hotărârii judecătorești.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Hotararile originale in 2 ex. se semneaza obligatoriu de judecatori,partile primesc copii insotite de adresa de comunicare semnata de grefier,cu parafa si stampila presedintelui instantei.
Nesemnarea minutei este prevăzută , potrivit art. 401alin.2 NCPC este prevăzută sub sancțiunea nulității hotărârii pe când nesemnarea hotărârii este o neregularitate procedurală ce poate fi acoperită în condițiile art. 426alin4 NCPC.