Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Salariu net sau venit net?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Salariu net sau venit net?

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti diferenta dintre "salariu net si venit net"? De exemplu, in cazul unei pensii de intretinere se specifica "25% din venitul net" la ce se refera ? Cand cel care plateste pensia de intretinere are venit net X si norma de hrana Y, cum se calculeaza retinerea de 25%? Se mai poate modifica o hotarare jud care s-a solutionat pana la tribunal in care nu s-a cerut modificarea acestui cuvant? Se poate modifica termenul de "venit net" in "salariu net" si cum se procedeaza? Multumesc.
Venitul cuprinde tot ce vi se da dvs in mana in ziua de leafa. Vi se va retine din tot.
Hotararea nu se va modifica. Ce puteti dvs face e sa cereti lamurirea dispozitivului, cerere ce se depune tot in instanta, ori sa faceti contesatatie la executare cand vi se va retine din norma.
Sansele ca in final sa nu vi se retina din norma sunt mici.. mici de tot.