Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acordare tutela pentru persoana pusa sub interdictie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acordare tutela pentru persoana pusa sub interdictie

Buna ziua. Revin cu un subiect sensibil pe care doresc sa-l lamuresc inca din luna octombri 2013. Am depus un dosar la judecatorie in care solicitam punerea sub interdictie a fiicei mele pe motiv de boala si acordarea tutelei. In anul 2014, luna septembrie in sfarsit s-a emis sentinta prin care se admite solicitarea reclamantului, punerea sub interdictie, fara a se specifica insa clar , la hotararea curtii, numele tutorelui ci doar mentiunea ca autoritatea tutelara va controla periodic indeplinirea obligatiilor de catre tutore fata de cel interzis. Am depus o intimpinare prin care am solicitat completarea cu dispozitie materiala a sentintei, in speta nominalizarea tutorelui, pentru ca in situatia data Casa de pensii nu accepta sentinta in vederea incadrarii la pensie de handicap a fiicei mele. In urma cererii mele (care se regaseste postata si pe site judecatorie) am mai fost citata de doua ori la judecatorie pentru "completare sentinta" iar sentinta a venit cu "respingere solicitare". Am solicitat eliberarea unei sentinte finale, care, ca si cea initiala nu imi este acceptata de casa de pensii. Judecatoria motiveaza ca am solicitat doar punerea sub interdictie si ca acordarea tutelei presupune alt proces, cu alta sentinta... Cererea tip primita de la judecatorie prevede ca reclamantul solicita xxx, numirea pe post de tutore a numitei xxx, pe motivul de xxx.
Deci, am rugamintea sa ma lamureasca si pe mine cineva, pentru ca cei de la registratura judecatoriei nu au timp pentru asa ceva, daca legislatia in viguare presupune doua procese distincte ? Din pacate si opiniile avocatilor pe care i-am intrebat sunt diferite. Recunosc ca nu am dorit sa angajez pentru acest dosar in m od expres serviciile unui avocat,
Multumesc pentru rabdare si intelegere.
In opinia mea instanta ar fii trebuit sa aiba rol activ sa va puna in vedere nominalizarea unui tutore, nefiind admisibil sa constati ca o persoana nu are discernamantul necesar pentru a se ingriji de interesele sale si sa nu numesti o persoana care sa suplineasca acest discernamant.
ci doar mentiunea ca autoritatea tutelara va controla periodic indeplinirea obligatiilor de catre tutore fata de cel interzis

Pai care e tutorele ala.. daca instanta nu a numit vreunul ? E incompleta.

Numirea tutorelui Art. 170
Prin hotararea de punere sub interdictie, instanta de tutela numeste, de indata, un tutore pentru ocrotirea celui pus sub interdictie judecatoreasca. Dispozitiile art. 114—120 se aplica in mod corespunzator.

Atacati acea incheiere.. vedeti ca scrie pe ea in cat timp.