Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

mama a decedat in noiembrie 2010,nu s a facut succesiune....daca tata in acest moment
vrea sa instraineze(vanda)casa si pamantul....poate???
Atentie! Daca nu ati acceptat expres sau tacit succesiunea dupa mama in termenul de optiune succesorala, nu mai aveti calitatea de mostenitor!!!
Pentru ca tata sa vanda un bun sau o cota dintr-un bun care a apartinut mamei defuncte, este necesar sa existe un certificat de mostenitor din care sa rezulte ca este singurul mostenitor al averii lasate de sotia sa. In caz contrar, este necesar sa introduca o actiune in instanta pentru constatarea acestui drept.
Va recomand sa consultati un avocat pentru detalierea spetei. ;)
Nu, nu poate.