Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cedarea autoritatii parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cedarea autoritatii parintesti

Buna ziua, in urma divortului cu tatal fetitei mele, am stabilit custodie comuna, s-a stabilit o pensie alimentara care nu a fost pana acum oferita de care tata ( fetita mea are 5 ani). Acum as dori ca el sa renunte la autoritatea parinteasca pentru ca in scurt timp ma voi recasatori si cel cu care voi face o noua familie doreste s-o adopte pe fetita mea. Care este procedura legala?
Multumesc!
Trebuie deschis in primul rand proces.
Tatal minorei este de acord cu asa ceva?
El este prezent putin si rar in viata minorei, nu contribuie financiar cu nimic si chiar daca nu ar fi de acord, as dori sa gasesc o modalitatea prin care sa fortez putin lucrurile. E tata cu numele..atat
Daca el nu este de acord nu cred ca veti castiga procesul.

Sfatul meu este sa nu platiti mult avocatul daca deschideti proces si el nu este de acord intrucat veti pierde foarte probabil.
Puteti incerca ca sa va convingeti...daca nu credeti...
Ce vreti dvs sa se intample in viitor, nu are legatura cu autoritatea parinteasca, ci cu adoptia. Dvs , dupa ce va casatoriti si dupa o perioada in care sotul va va creste copilul si vor dori amndoi sa devina rude, va trebui sa va adresati instantei cu o cerere de incuviintare a adoptiei. Nu se va intampla fara ca tatal biologic sa fie de acord.
Chiar daca ati cere acum sa exercitati singura autoritatea parinteasca si chiar daca veti obtine, aveti nevoie de acordul tatalui biologic pt adoptie.