Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Avans achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Avans achizitie intracomunitara

Buna seara,

Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns? In 31.03.2015, am efectuat o plata in avans pentru o achizitie intracomunitara a unui utilaj din Italia, in baza unei facturi proforme. Furnizorul din Italia a emis factura de avans cu data de 31.03.2015.Plata avansului este considerata achizitie intracomunitara? Inregistrarea in ROI am facut-o abia astazi 21.04.2015, considerand ca achizitia va fi in momentul in care utilajul soseste la destinatie.
As dori un raspuns, pentru a stii daca depun declaratie 092, cu trecerea la platitor de TVA lunar, respectiv declaratia 390.

Multumesc mult!
da

OpANAF 76/2010 ACTUALIZAT – 390 VIES, SECŢIUNEA a 2-a
c) Achizitii intracomunitare de bunuri – se inscrie suma totala a achizitiilor intracomunitare de bunuri, pe fiecare furnizor, pentru care persoana impozabila care depune declaratia este obligata la plata taxei conform art. 151 din Codul fiscal, si pentru care exigibilitatea taxei intervine in luna calendaristica respectiva, inclusiv sumele din facturile primite pentru plati de avansuri pentru achizitii intracomunitare de bunuri.