avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Posibilitate inchiriere apartament in bun comun dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Posibilitate inchiriere apartament in bun comun dupa divort fara partaj

Buna ziua,
Ca sa pun intrebarea intr-un context va relatez cateva detalii asupra situatiei.
In 2000 m-am casatorit, in 2006 am cumparat impreuna un apartament cu credit.
In 2012 s-a pronuntat divortul prin hotarare judecatoreasca definitiva. Divortul s-a pronuntat fara partaj.
In apartament inca sta fosta sotie. Eu nu mai locuiesc acolo insa as vrea sa inchiriez una din cele doua camere.

Intrebare: Pot inchiria una din camere cu un contract fara acordul fostei sotii?
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 10:37, 22 Aprilie 2015
Fiind bun comun,nu puteti incheia contract de inchiriere fara acordul ex sotiei
buna ziua .
trebuie realizat partajul judiciar , pentru a putea beneficia de cota parte ce o detineti din bunul comun . iar faptul ca fost sotie locuieste in continuare in acel imobil ar putea fi in avantajul dansei, in cadrul procesului de partaj. in sensul ca ar avea sanse mai mari sa i se atribuie bunul in natura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept comun in apartament intre soti divortati si partaj cu recurs strazi1 strazi1 Buna seara, fostul sotul daca vrea sa inchirieze 1 camera din apartamentul cu drept comun,unor straini ,are voie sa inchirieze ,fara acordul fostei sotii? ... (vezi toată discuția)
Partaj cu probleme ADINA255 ADINA255 Buna ziua, As dori un raspuns daca se poate. Fiul meu, in varsta de doi ani, este coproprietar cu cota de 1/2 a unui apartament de 3 camere, drept obtinut ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri comune.... floryflori33 floryflori33 se poate sa ma ajutati cu un raspuns:fratele meu a divortat in 2010,nefacind si partajul ...mentionez ca din aceasta casatorie au rezultat 2copii.in urma ... (vezi toată discuția)