Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Posibilitate inchiriere apartament in bun comun dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Posibilitate inchiriere apartament in bun comun dupa divort fara partaj

Buna ziua,
Ca sa pun intrebarea intr-un context va relatez cateva detalii asupra situatiei.
In 2000 m-am casatorit, in 2006 am cumparat impreuna un apartament cu credit.
In 2012 s-a pronuntat divortul prin hotarare judecatoreasca definitiva. Divortul s-a pronuntat fara partaj.
In apartament inca sta fosta sotie. Eu nu mai locuiesc acolo insa as vrea sa inchiriez una din cele doua camere.

Intrebare: Pot inchiria una din camere cu un contract fara acordul fostei sotii?
Fiind bun comun,nu puteti incheia contract de inchiriere fara acordul ex sotiei
buna ziua .
trebuie realizat partajul judiciar , pentru a putea beneficia de cota parte ce o detineti din bunul comun . iar faptul ca fost sotie locuieste in continuare in acel imobil ar putea fi in avantajul dansei, in cadrul procesului de partaj. in sensul ca ar avea sanse mai mari sa i se atribuie bunul in natura.