Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poprire pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poprire pensie alimentara

Buna ziua , va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in cazul in care instanta nu a trimis catre firma unde lucreaza reclamantul instiintare pentru poprire pensie alimentara . Desi au trecut mai multe luni firma sustine ca nu a primit nici o instiintare si nu poate face poprirea.Mentionez ca initial a fost stabilita pensia alimentara , se face poprire pe valoarea stabilita initial , dar la majorarea acesteia (un nou proces) firma nu a primit nici o instiintare . Hotararea pentru majorare a ramas definitiva . Ce trebuie sa fac ?
multumesc
nechab, utilizator
Instanta nu face poprirea pentru ca nu a fost investita. Ea s-a pronuntat pe cererea de majorare pensie pentru ca asta ati solicitat. Odata ce hotararea a ramas definitiva, mergeti la un executor judecatoresc si depuneti o cerere de executare silita a debitorului obligatiei de intretinere in care sa aratati denumirea si adresa angajatorului, CNP-ul debitorului si un cont in care sa vi se vireze lunar pensia de intretinere. ;)
Instanta nu mai trimite instiintarea de poprire. Daca nu plateste de buna voie trebuie sa apelati la serviciile unui executor judecatoresc.
Multumesc mult pentru rapuns> O zi minunata !