Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa fara acte

Buna ziua!

Vreau sa cumpar o casa la tara, care nu are niciun fel de act. As dori sa va intreb daca este posibil sa fac un act la notar, sa fie trecuta casa pe numele meu si sa nu am probleme mai tarziu cu nepotii, de exemplu sau alte rude,care sa imi ia casa.

Multumesc mult!
cum cumparati casa respectiva daca nu are acte ??
Casa poate ca e veche si construita fara autorizatie, dar pentru terenul de sub casa ar trebui sa existe titlu de proprietate. Puteti cumpara (legal, prin notariat) casa si terenul aferent dupa ce proprietarul isi face cadastru pe imobilul respectiv. Doar asa puteti sta linistita , fara sa va deranjeze nimeni nici acum si nici in viitor.
Da, asa este. Casa este veche si construita fara autorizatie. Va multumesc mult!