Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reclama tigara electronica afis publicitar pliante
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reclama tigara electronica afis publicitar pliante

Buna ziua,

Sunt un tanar antreprenor care se ocupa cu comercializarea diversor bunuri prin intermediul internetului.

Recent, am importat un numar de tigari electronice. Vreau sa fac cat mai multa publicitate pentru a vinde marfa.

Intrebarea mea este urmatoarea:

Este legal sa impart pliante stradal cu produsele mele si sa lipesc in oras postere care promoveaza tigarile electronice?

Pun aceasta intrebare si sunt putin nedumerit, deoarece conform unei anumite legi din 2004, reclamele pentru produsele pe baza de tutun sunt strict interzise. Tocmai aici este nedumerirea: s-ar putea lua cineva de mine, daca am astfel de reclame? Totusi, nu exista tutun in prdusele mele, ci doar nicotina, ca cea de la farmacie.

Multumesc celor care au citit acest mesaj! :)
Tigarile electronice sunt considerate ca avand tutun conform Codului fiscal.
Sunt si alte prevederi pe care trebuie sa le indepliniti. Informati-va cu atentie.
Buna ziua,

Va multumesc faorte mult pentru raspuns :)

Apreciez opinia dvs. juridica. Ati putea, va rog, sa imi detaliati putin raspunsul? Eventual un link.

Din ce cauza sunt considerate " ca avand tutun" ?

Ce alte prevederi legale mai sunt ?

Acestea sunt simple dispozitive electronice care pot evapora nicotina lichida. Nu vad nicaieri planta de tutun :)

Multumesc pentru raspuns!
Probabil ca trebuie o autorizatie pentru impartirea de pliante dar nu sunt sigur. Ca sa lipesti afise trebuie sigur autorizatie. Si sper ca ati adus tigari electronice de calitate si nu sa fumam si a doua zi sa murim :) Vedeti ca baietii de la www.nouatigaraelectronica.ro vand produse en-gros si la calitate premium aproape cu acelasi pret care il luati dumneavoastra din China.