Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Terasa/ foisor fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Terasa/ foisor fara autorizatie

Buna ziua.
Locuiesc intr-un imobil cu 8 apartamente.Al meu se afla la parter,iar gradina din fata blocului,cat tine apartamentul meu,este in proprietate privata,conform actului de vanzare-cumparare.Mi-a fost vanduta o data cu apartamentul,este parcela separata.In iunie 2014 am construit pe o platforma de beton deja existenta la cumparare, o terasa/foisor pe structura de lemn,cu acoperis de lemn si bituminos,fara fundatie.Blocul este duplex cu casa dezvolatorului,iar la cumparare acesta a fost de acord sa dau joc o parte din gardul existent si sa zidesc cu bca,cat tine terasa,in locul gardului.
Acum se pare ca nu mai recunoaste si il deranjeaza terasa.
Pentru aceasta am nevoie de autorizatie?Dar de acordul lui?
Avand in vedere ca edificiul construit de dvs se afla amplasat pe o platforma de beton,ca acesta nu este precizat in cartea tehnica a constructiei si nici la ocpi,este necesara executarea de proiect tehnic,autorizatie constructie,certificat urbanism,receptie lucrare,garantie