Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere act executare carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere act executare carte funciara

Buna ziua ! Va rog sa imi spuneti cum se poate proceda pentru radierea unui inscris de executare din cartea funciara , care este vechi de 20 ani ? A fost vorba de un credit ipotecar, care dupa ce a fost supus executarii,a fost achitat integral de catre debitor. Acum mostenitorii acestuia, doresc sa vanda acest imobil, insa nu pot din cauza acelui inscris din cartea funciara. Executorul judecatoresc care a emis atunci actul de punere in executare, nu mai este printre noi, ca sa poata emite un act de radiere al acelui inscris. Ce solutii am avea ? Multumesc
Chiar daca executorul judecatoresc se afla in postura sa nu mai poata elibera document justificativ al achitarii integrale a creditului,se poate solicita creditorului sa elibereze document justificativ
Succes !