Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune,fals in inscrisuri private,uz de fals....
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune,fals in inscrisuri private,uz de fals....

BUNA
Am o cunostinta care este acuzat de fals,uz de fals,inselaciune si a fost anchetat in stare de libertate iar acum s--a ajuns la proces fiind inculpat.Ideea este ca a fost citat de 3 ori la instnta dar nu sa prezentat fiind citat si cu mandat de aducere dar nu este in tara si nu are nici avocat.
Poate sa elibereze procurorul mandat de arestare preventiva?
Are vreo sansa sa scape cu fata curata?
prejudiciul este de aproximativ 9000 euro
Participarea la proces ar fi fost o conditie care ar fi putut fi avuta in vedere de instanta pentru o astfel de solutie. Pentru ca daca nu a dat curs citatiilor poate crea cconvingerea instantei ca se sustrage
Asta pe langa altele cum ar fi:prejudiciul si daca a fost recuperat, modul concret in care a savarsit faptele, conduita lui inainte de comiterea faptei si in timpul anchetei
Dar la art. 81 din CP sunt prevazute conditiile de suspendare conditionata a pedepsei:
-pedeapsa aplicata este inchisoarea de cel mult 3 ani sau amenda
-nu este recidivist;
-se apreciaza ca scopul pedepsei poate fi atins fara executarea acesteia
pot preciza ca prejudiciul nu a fost recuperat si a mai fost condamnat pentru alcool la volan la 6 luni cu suspendare dar cred ca a intervenit reabilitarea
Dar cat e cuantumul prejudiciului?
A comis fapta asta de care vorbim, in perioda de incercare pentru fapta aia cu 6 luni suspendare?
Vezi art. 82-83 din CP
Daca inselaciunea asta de care este acuzat, e incadrata la 215 al.2 din CP ( pedeapsa 3-15 ani)si mai departe(al.4-cec fara acoperire), atunci "adio" intrunire conditii de suspendare a pedepsei.

Cel mai bine este sa vina in tara si sa se prezinte la urmatorul termen.Daca prejudiciul este recuperat sunt sanse mari sa primeasca o pedeapsa cu suspendare.:),daca nu :-/