Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... termen solutionare sesizare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

termen solutionare sesizare

Buna seara,
As dori sa stiu care este termenul de solutionare a unei sesizari adresate firmei RDS-RCS.
Care este solutia daca nu primesc raspuns in termenul legal
Va multumesc
Ati facut sesizarea in calitate de client, ca sa-si indeplineasca o obligatie prevazuta in contractul de furnizare servicii in care este furnizorul de servicii?
Termenul de raspuns ar fi de 30 zile, care e un termen de recomandare pentru ei, in opinia mea.
RCS-RDS nu este o autoritate publica sa fie obligata potrivit legii- vezi contenciosul administrativ reglementat de legea nr. 554/2004- sa respecte acest termen de 30 zile.
Nu cunosc continutul sesizarii, dar banuiesc ca ei ar trebui sa faca ceva in baza sesizarii dvs. si atunci s-ar impune poate, daca nu va raspund, solutia unei actiuni in justitie pe obligatia de a face ce le-ati solicitat.
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
In contractul semnat de d-voastra veti regasi acest termen. Nu uitati, contractul este legea partilor.....:yes: