Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului

Buna ziua,
Fiul meu este casatorit cu o filipineza si au impreuna un baiat de ` an si 7 luni. ea nu se poate adapta in romania si vrea sa plece. eu am un serviciu bine platit cu care pot asigura un trai decent familiei iar ea nu are venit nici in romania nici in filipine facand parte dintr-o familie numeroasa si fara venituri permanente.
Intrebarea este daca poate ramane copilul in romania in intretinerea tatalui
Va multumesc
sebesului, utilizator
copilul e in intretinerea parintilor lui. La divort se va stabili cum vor exercita parintii autoritatea parinteasca si la domiciliul caruia din parinti va sta copilul.
Daca parintii nu il vor, nu au cu ce sa il intretina, sunt iresponsabili, poate ramane in grija dvs.