Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incalcare teren de catre Transgaz
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incalcare teren de catre Transgaz

Buna ziua!

Tatal si bunicul meu au primit de la Transgaz o notificare prin care sunt anuntati ca terenul lor agricol va fi "ocupat temporar de lucrarile de constructii si montaj pe perioada de timp necesara efectuarii acestora". Mai exact se lucreaza la o conducta de transport gaze intre doua localitati. Se mentioneaza ca lucrarea este de utilitate publica si li se spune ca in calitate de proprietar pot solicita plata unor daune produse de lucrari. Terenul este in prezent cultivat de catre arendas.

Care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a obtine respectivele daune? Se incheie o conventie intre proprietar si Transgaz?

Va multumesc!
Sa discute si cu arendasul ptr ca si acesta este afectat de lucrari si sa stabileasca impreuna ce daune pot solicita.
Exista un cuantum al despagubirilor stabilit prin lege?