Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua!am si eu o intrebare:pot sa imi iau concediu fara plata,odata ce firma face angajari in continuu?Exista vreun mod in care sa pot face acest lucru sau imi trebuie un motiv bine intemeiat ?
Contractul individual de muncă poate fi suspendat prin acordul părţilor în cazul unui concediu fără plată pentru studii sau interese personale, conform articolului 54 din Codul Muncii.

Concediul fără plată este un drept al angajatului si se aproba de angajator, conform Regulamentul intern sau contractul colectiv de muncă, după caz, in care se stabileşte durata concediului fără plată, potrivit articolului 153 din Codul muncii.
In general , CFP nu se motiveaza.