Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesune dupa persoana fara copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesune dupa persoana fara copii

In anul 1980 matusa mea a decedat. Au fost chemati la succesiune sotul supravietuitor si doi frati ai defunctei (fratii au renuntat la succesiune).
Defuncta a mai avut o sora (mama mea) care era decedata.
Eu ca nepoata de sora decedata trebuia sa fiu chemata la succesiune?
Daca da, ce cai de atac a succesiunii am acum dupa decesul sotului supravietuitor?
Avand in vedere ca o parte din bunuri proveneau de la bunicii materni, acum e normal sa vina la succesiune numai descendentii sotului?
acum se dezbate succesiunea dupa sotul matusii, pe care dvs nu il mosteniti.
puteati sa-l chemati in judecata pe sotul supravietuitor al matusii , invocand petitia de ereditate . dar se pare ca acum nu mai este cazul.. trebuia sa va fi interesat mai demult despre ce posibilitati aveti .