Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... impozit pe imobil / cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

impozit pe imobil / cadastru

Hristos a inviat ! Va multumesc anticipat pentru timpul acordat. Am 2 intrebari. 1. Mostenitorul unui imobil a mai platit impozit in luna aprilie 2015 , chiar daca acesta a fost platit deja in luna martie( pe tot anul) si apoi celui caruia ii va dona sa mai plateasca a 3-a oara , pe acelasi imobil ? 2. Acest imobil nu are cadastru si intabulare. Trebuie sa faca mostenitorii sau cel care va primi prin donatie imobilul ? O zi buna.
Cadastru il face proprietarul pentru ca el detine actele de proprietate. Daca proprietarul se intelege cu cel caruia ii va vinde/dona imobilul sa participe financiar la cadastru e treaba lui, dar cadastru e obligatia proprietarului, in cazul de fata al mostenitorilor.
Cand o persoana dobandeste un imobil, trebuie sa -si deschida in termen de 30 zile de la dobandire rol fiscal pe numele sau . De la acea data trebuie sa plateasca impozitul, chiar daca vanzatorul platise si el impozit in avans pe acelasi imobil.