Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acționare în instanță proprietar datornic.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acționare în instanță proprietar datornic.

Bună ziua. Doresc să acționez în instanță un proprietar ce nu și-a mai achitat obligațiile către Asociația de Proprietari încă din 2012 și până în prezent.
Potrivit art. art. 50 din Legea 230/2007 asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
Nelămurirea mea constă în următorul fapt: trebuie să număr înapoi cele 90 de zile de la ultima data scadentă pentru a vedea pe ce perioadă trebuie să cer instanței obligarea acestuia la plata debitului sau pot cere obligarea la plata debitului pe care îl are în momentul de față?
Sper că am fost explicită. Mulțumesc.
Solicitati debitul actual...cele 90 zile se refera la momentul de la care puteti demara procedura de recuperare, succes!
Vă mulțumesc foarte mult pentru răspuns.