avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

buna ziua..sunt nascuta in 5.04.1955 am varsta 60 ani si o luna am lucrat in sectorrul minier 9 ani in gr 1 si in italia 12 ani ca badante.va intreb anii lucrrati in italia se pun iauconnsideratie ca vechime in munca<COTIZATI> cumulati cu anii lucrati in romania pentru a beneficia de pensie in romania.deoarece .as vrea merg la casa pensiei pt ami duce dosarul . in concluzie pt anii munciti in italia iau pensie in romania pe cat am muncit acolo..va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:24, 28 Aprilie 2015
1. Veti primi pensie si din Romania si din Italia daca indepliniti conditiile legale din fiecare tara.

2. Si in Romania si in Italia se iau in calcul si stagiile de cotizare din cealalta tara.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Aprilie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Pentru Romania indepliniti conditiile pentru pensia de limita de varsta la 05/05/2015.
Incepand cu aceasta data se poate depune dosarul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Limita de varsta pensionare Anda12 Anda12 Mama mea a lucrat in Romania 21 de ani. Anul asta poate iesi la pensie avand limita de varsta pentru pensionare. Intrebarea e alta. Pe langa cei 21 de ani Are ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala eugeniacoroian eugeniacoroian Buna ziua As dori cateva raspunsuri la urmatoarele intrebari: Am o vechime in munca in Romania de 27 de ani si in Italia de 8 ani. Sunt nascuta la data ... (vezi toată discuția)