Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

buna ziua..sunt nascuta in 5.04.1955 am varsta 60 ani si o luna am lucrat in sectorrul minier 9 ani in gr 1 si in italia 12 ani ca badante.va intreb anii lucrrati in italia se pun iauconnsideratie ca vechime in munca<COTIZATI> cumulati cu anii lucrati in romania pentru a beneficia de pensie in romania.deoarece .as vrea merg la casa pensiei pt ami duce dosarul . in concluzie pt anii munciti in italia iau pensie in romania pe cat am muncit acolo..va multumesc
1. Veti primi pensie si din Romania si din Italia daca indepliniti conditiile legale din fiecare tara.

2. Si in Romania si in Italia se iau in calcul si stagiile de cotizare din cealalta tara.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Pentru Romania indepliniti conditiile pentru pensia de limita de varsta la 05/05/2015.
Incepand cu aceasta data se poate depune dosarul.