avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Exista vreun dezavantaj daca dau examen in baroul ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Exista vreun dezavantaj daca dau examen in baroul paralel?

As vrea sa stiu care sunt diferentele intre cele doua barouri. Unchiul meu are cabinet individul si daca as promova examenul de admitere mi-as putea face stagiul pe langa el. El este in aripa paralela, Bota, si experienta lui e importanta pentru mine, pentru ca e un bun profesionist. In plus m-ar ajuta mult. Stiu ca nu mai sunt dispute intre cele 2 barouri, insa ca stagiar nu stiu cum m-ar afecta.
pai daca tot sustineti ca cei din baroul paralel sunt slab pregatiti de ce va este teama? cei nepregatiti se exclud singuri. cat despre admiterea in baroul "unic" ar fi un best seller fara discutie daca ar publica cineva o carte despre modul de desfasurare si admitere.
ebogdann a scris:

pai daca tot sustineti ca cei din baroul paralel sunt slab pregatiti de ce va este teama? cei nepregatiti se exclud singuri. cat despre admiterea in baroul "unic" ar fi un best seller fara discutie daca ar publica cineva o carte despre modul de desfasurare si admitere.


#-o

Este impropriu spus ca ne este teama, in fond cel care risca este clientul, pentru ca el n-are de unde sa stie ca un avocat face parte din baroul legal - cel infiintat conform legii si baroul constitutional al lui Pompiliu Bota.
De altfel, este normal sa te ingrijoreze un numar impresionant de avocati scosi pe banda rulanta, daca tu stii ca ai facut o facultate unde s-a invatat carte multa, in speta am absolvit Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti si ai mai sustinut si un examen de barou compus din 5 probe.
De ce sa intre toata lumea?
Sa intre doar cei care intr-adevar au invatat si au sustinut un examen in conditii legale.
trebuie sa recunosc ca pe undeva ai dreptate. intradevar "clientul" (justitiabilul spun eu) nu poate sti care avocat este mai bun, mai bine pregatit. si da ai dreptate ca ar trebui sa fie admisi in barou doar cei care sunt intradevar pregatiti. tocmai asta invocam eu ca in baroul "legal" sau "unic" sau cum mai vreti sa il denumiti se intra doar daca ai bani de dat spaga la unul si la altul sau daca esti copilul sau nepotul CUIVA. iar faptul ca ai terminat fac. la Univ. Buc. reprezinta automat o garantie a cunostintelor tale atat teoretice cat si practice? cu ce te deosebesti de un absolvent de la Iasi, de la Cluj, de la Timis? nu acuz pe nimeni si nu apar pe nimeni dar cand vad ca tratati fosti colegi de scoala de ai vostri cu atata rautate GRATUITA doar pt ca ei nu au avut sau nu au vrut sa dea spagi ma duce cu gandul ca intradevar VA ESTE TEAMA ca cei pe care ii ponegriti ar putea fi la fel de buni sau mai buni ca voi si nici nu ar lua pielea de pe om ca onorarii
Geani_geani a scris:

..., cat despre plamgeri penale, stiu ca toate s-au rezolvat favorabil in favoarea avocatilor paralei. s.m.... Stiu ca nu mai sunt probleme.

:rofl: Daca "botistii dizidenti" sunt paralei e mai bine sa teceti la ei, la noi nu gasiti decat o posibilitate de a castiga cinstit si cu multa munca niste ... lei ... :rofl:
Nu va cer sa ne spuneti unde profeseaza unchiul dumneavoastra pentru ca ar insemna sa-l denuntati, insa probabil ca de la el provin informatiile cu "avocatii paralei" si plamgerile penale care s-ar fi "rezolvat" in favoarea lor.
Daca doriti sa incepeti o cariera incercati sa nu incepeti una de ... invinuita/inculpata.
Subiectul a mai fost discutat si ultradiscutat pe acest forum (dati un search). Cititi macar tot ce s-a scris, judecati si alegeti, ca raspunderea penala e personala (adica unchiul nu va raspunde pentru d-voastra).
Ai dreptate ebogdan dar nu in totalitate admiterea este uneori conditionata de spaga dar asta-i din vina candidatului care se duce la cel care crede el ca ii va garanta intrarea. Si drept va spun niciodata nu se va primi acea spaga daca nu ar avea cine sa o dea. Problema importanta nu este asta ci conditia inscrierii: doar daca platesti taxa uriasa care este undeva intre 2500-3000 lei. Asta a devenit principalul criteriu de departajare. Ai bani intri, nu ai bani nu intri (chiar daca esti bine pregatit). Intr-adevar nu conteaza unde ai facut facultatea la Bucuresti la Cluj la stat sau particular, iar acea rautate de care vorbei este defapt un mod de protectie al profesiei obligatoriu .................................................... u.b.i.k. ai devenit foarte acid.......trebuie sa fim mai toleranti ......... greseli gramaticale putem face cu totiii.

Alte discuții în legătură

Baroul constitutional bucuresti ionela calugaru ionela calugaru Baroul constitutional Bucuresti este recunoscut i statle membre UE? (vezi toată discuția)
Barouri marciuc marciuc ce parere aveti despre unbr-unbr traditional? (vezi toată discuția)
,,baroul penal" Aveti grija ca fostul ,,Barou Constitutional" sa nu devina un viitor Barou Penal. Nu va jucati cu focul la infinit! Uzurpare de calitati oficiale va spune ... (vezi toată discuția)