avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare

prima data Buna ziua !
am o intrebare daca stie cineva ca mai exista legea 53/2003 art.55 litera B incheiere contractul de munca ???
. multumesc intelegerea .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:39, 30 Aprilie 2015
Exista si in prezent posibilitatea ca un c.i.m.s a inceteze in baza art.55 lit.b C.mun.

Art. 55 C.mun.
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:

a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
si eu pot sa pun demisia in 24 de ore fara sa lucrezi dupa . pot sa patesc ceva ?
Puteti sa va depuneti demisia si sa nu respectati preavizul

Insa, nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz andreea123476 andreea123476 Am si eu o intrebare ...in cazul in care eu am fost anuntata ca incepand cu data de 01.08 2015 postul meu se reduce (mi-i s-au oferit alte alternative ) dar pe ... (vezi toată discuția)
Neprezentarea la locul de munca in timpul preavizului kakadu kakadu nu pot sa stau la munca daca ma baga in praviz k pierd oferta la noul loc de munca ce patesc? ma pot angaja la altcineva cu contract de munca? daca sunt in ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz, drepturi salariale adrianastefan adrianastefan Buna ziua ,ma numesc Adriana si întrebarea mea este: -pot sa plec prin transfer de la locul actual de munca la noul loc de munca si cum se procedeaza,dar ... (vezi toată discuția)