Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare

prima data Buna ziua !
am o intrebare daca stie cineva ca mai exista legea 53/2003 art.55 litera B incheiere contractul de munca ???
. multumesc intelegerea .
Exista si in prezent posibilitatea ca un c.i.m.s a inceteze in baza art.55 lit.b C.mun.

Art. 55 C.mun.
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:

a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
si eu pot sa pun demisia in 24 de ore fara sa lucrezi dupa . pot sa patesc ceva ?
Puteti sa va depuneti demisia si sa nu respectati preavizul

Insa, nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.