Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Este oare clauza abuziva in contract?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Este oare clauza abuziva in contract?

Buna ziua,
Am citit intr-un contract de transport :" Plata va fi efectuata prin transfer bancar la 30 de zile de la primirea documentelor in original (FACTURA + CMR confirmat fara rezerve)" apoi, erau niste clauze: 1 : "PENTRU FACTURILE CARE INTRA LA SCADENTA INTRE 1-15 ALE LUNI, PLATA SE VA FACE IN DATA DE 15 A LUNII URMATOARE IAR PENTRU FACTURILE CARE INTRA LA SCADENTA INTRE 16-31 ALE LUNII, PLATA SE VA FACE IN DATA DE 30 A LUNII URMATOARE"
Intrebarea mea este: Oare nu e clauza abuziva? Daca eu ca transportator, semnez, pt ca nu observ acea clauza, inseamna ca sunt de acord cu ea si nu am ce sa fac?
Justificarea "nu am observat clauza" nu este justificata!;)

Orice contract trebuie citit cu atentie inainte de a fi semnat.

Prin semnarea contractului se presupune ca l-ati citi anterior semnarii si va asumati clauzele din contract.
Daca le considerati abuzive aveti posibilitatea sa faceti mentiuni si sa le comunicati. Sau sa nu semnati daca cealalta parte nu este de acord cu mentiunile.