Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Noul cod fiscal pt IF, PFA, II
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Noul cod fiscal pt IF, PFA, II

Buna ziua,
La I.F., conform vechiului cod fiscal, se platea pensia doar daca venitul realizat depasea o anumita suma ("Alexandru Suteu, specialist in fiscalitate, explica pentru AvocatNet.ro ca baza de calcul pentru contributia la pensii este VENITUL DECLARAT, care nu poate fi mai mic de 35% din castigul salariat mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (2117 lei) si nici mai mare decat echivalentul de 5 ori acest castig ")
Dupa noul cod fiscal cum este? Se plateste oricum, indiferent de venitul realizat?
Multumesc.
Noile propuneri de modificare ale codului fiscal nu au trecut de aprobarea in Parlament, asa ca mai asteptati cateva luni. Si oricum daca e sa se schimbe ceva, se va aplica de la 1 ianuarie 2016.
Multumesc.
Stiam ca nu au trecut de parlament, dar sunt sigura ca vor trece. Eram curioasa cum se va plati din 2016. Va fi indiferent de venitul realizat?
26.3% din venitul realizat pentru CAS (se exclude posibilitatea de a plati la un venit declarat mai mic)
5.5% pentru CASS
16% impozit (nu se va mai putea deduce CASS-ul)

47.8% taxe

Asadar, daca tu o sa ai venituri de 3000 lei, o sa platesti la stat aproximativ 1400-1500 lei.

E frumos in Romania, nu? :)
MrDerpson, utilizator