Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme legate de anumite aspecte de coproprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme legate de anumite aspecte de coproprietari

buna ziua de curand s-au ivit o discutie contradictorie pe scara noastra si as dori sa aflu diferite pareri si opinii din partea unor persoane care au cunostinte despre aceste mici neantelegeri sa le spunem locuiesc la etajul 8 al unui bloc cu 10 etaje in acest bloc s-au facut reparatiile de servisare ale liftului iar plata s-a facut catre prestator prin asociatia de proprietari pe factura de utilitati nu pe o factura separata de prestari servicii fiecarui locatar marindu-i-se factura de utilitati cu o suma de bani peste ceea ce prevedeau utilitatile , as dori sa stiu daca modul cum s-a procedat este cel corect si daca nu cumva este un mod de a se sustrage anumite sume de bani si tocmai marindu-se plata la factura prestatorul sa fie platit la negru pt a nu plati taxele legale iar parte din banii virati de proprietari sa mearga in alte buzunari sincer la noi in bloc cu acest sef de scara se practica nu documenteaza cu nici o factura pentru banii cheltuiti in aceasta scara ,la fel s-a intamplat cu uscatoria a fost inchiriata si nu a facut nimic pt scara cu banii obtinuti din inchirieri. cum putem noi locatarii sa il tragem la raspundere pe seful de scara si implicit asociatia pt nejustificarea banilor care se iau pri facturi si ceea ce s-a obtinut prin inchirierea uscatoriei si ar mai fi o problema locuind la etj 8 si fiind amatoare de mersul cu biciclea binenteles ca o si folosesc odata cu aceste revizii seful de scara a interzis sa se mai folosesasca liftul pentru biciclete si orice alte bagaje ce ar putea distruge cabina ,atata timp cat noi folosim liftul in spirit civic nu deterioram nu murdarim ne poate interzice cineva sa folosim o utilitate din moment ce platim aceasta? este de inteles ca 8 etaje nu pot urca cu bicicleta iar alta alternativa unde sa depozitez bicicleta nu am imi poate cineva raspunde la aceste intrebari as dori daca se poate niste raspunsuri in spiritul codului civil pt coproprietari multumesc anticipat
Anterior oricaror discutii sau implicari in presupuneri,este de preferat sa fiti temeinic informat
1-
plata s-a facut catre prestator prin asociatia de proprietari pe factura de utilitati nu pe o factura separata de prestari servicii

Asociatia de proprietari detine incheiat raport juridic cu agentul economic autorizat sa execute reparatii lifturi
Concret asociatia in urma executarii reparatiei liftului a avut de achitat o prestatie si nu utilitati
2-
daca nu cumva este un mod de a se sustrage anumite sume de bani si tocmai marindu-se plata la factura prestatorul sa fie platit la negru pt a nu plati taxele legale

Pentru a indeparta orice suspiciuni sau interpretari,in temeiul disp L nr 230/2007 art 10 solicitati presedintelui de aociatie clarificarea tuturor aspectelor care va ridica suspiciuni
3-
la noi in bloc cu acest sef de scara se practica

Legea in vigoare prevede ca reprezentantul asociatiei de proprietari sa fie presedintele de asociatie
Acum,realitatea demonstreaza ca exista asociatii de proprietari unde se mai practica si modalitati de conducere a activitatii cu incalcarea dispozitiilor si cu prejudicierea proprietarilor
4-
cum putem noi locatarii sa il tragem la raspundere pe seful de scara si implicit asociatia pt nejustificarea banilor care se iau pri facturi si ceea ce s-a obtinut prin inchirierea uscatoriei

Legea in vigoare nu prevede prerogative pentru "seful de scara"
Reprezentant legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care reprezinta si apara interesele asociatiei de proprietari inclusiv in instanta de judecata
5-
fiind amatoare de mersul cu biciclea binenteles ca o si folosesc odata cu aceste revizii seful de scara a interzis sa se mai folosesasca liftul pentru biciclete si orice alte bagaje ce ar putea distruge cabina
Referitor la interzis transport bicicleta cu liftul este o masura temeinica si legala din partea sefului de scara
Daca urmariti atenta instructiunile ,veti constata ca este lift transport persoane
6-
as dori daca se poate niste raspunsuri in spiritul codului civil pt coproprietari

Pentru a va informa temeinic referitor la drepturi si oblegatii,limite d comteneta,studiati responsabil disp L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007 pe care le gasiti in rubrica "Documente utile "
Intradevar, liftul este pentru persoane. Nu am cautat inca o norma in legislatie care sa prevada ce se poate transporta sau nu cu liftul.

@ynocennta, va apreciez raspunsurile documentate, banuiesc ca ati detinut sau detineti functia de presedinte la o asociatie de proprietari dar unele raspunsuri sunt date fara a prezenta si solutii.
E simplu de spus, trebuie sa cari bicicleta pe scari, cine te-a pus sa isi iei apartament la etajul 14? Nu te-ai gandit ca ai copii si biciclete?

De exemplu, animalele si pasarile nu intra in categoria persoane.
Cei care au caini si locuiesc la etaje superioare au voie sa le transporte cu liftul??

Unde putem regasi definitia "bagajului" in transportul cu liftul?

Pentru calatoria cu avionul esti informat despre faptul ca bagajele trebuie sa aiba anumite dimensiuni si greutate ptr a fi transporte in compartimentul de pasageri (sa-i spunem "cu liftul"), in caz contrar trebuie transportate la cala (sa-i spunem "pe scari").

Trebuie afisat la intrarea in lift ce bagaje sunt permise? Eventual pus la fiecare etaj un cadru ca la aeroport ptr. verificarea dimensiunilor?
Parerea mea este ca trebuie pusa si o pictograma cu "interzis cu animale" pe langa cea cu "interzis cu biciclete".

Eu locuiesc la etajul 10 si am 2 biciclete nu doar una. Care ar fi alternativa ptr mine si cei in situatii similare (ex. cei de la et. 6 in sus)? Pana la parter cu bicicleta in carca imi trece cheful de biciclit!
Precizez ca am mai avut 2 biciclete destul de scumpe pe care le-am detineam la parter, asigurate cu cate 2 sisteme de siguranta. Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun prin "le-am detinut"!
Asa ca atunci cand utilizez liftul am grija sa nu le sprijin pe oglinda sau peretii liftului.

Astept din partea dvoastra opinia privind dreptul proprietarilor de a transporta animale cu liftul ( sa nu spuneti ca un caine poate fi transportat si in brate deoarece si bicicleta o pot tine in "brate") si alternativa ptr acesti proprietari.
Daca aveti o norma sau lege privind transportul cu liftul va rog sa o nominalizati.
cyan, moderator
@cyan

Fiind pe forum,incerc sa comport discutie fara atac la persoana
Daca locuiti in imobil de locuit in comun,poate ,ca simplu cetatean ati avut posibilitatea sa constatati ca blocul beneficiaza de lift transport persoane
Exista lifturi special concepute pentru transport marfa
Daca aveti anumite hoby-uri dvs urmeaza sa hotarati prioritatile ,dar nu aveti temei legal sa impuneti asociatiei de proprietari sa execute reparatii la lift deoarece dvs aveti placerea sa va plimbati bicicletele cu liftul
In opinia dvs ,daca proprietarii trebuie sa accepte sa va deplasati dvs bicicletele cu liftul,
atunci ar trebui si dvs sa fiti de acord ca vecinii care inteleg sa execute imbunatatiri in proprietate sa transporte molozul cu liftul
Exista asociatii de proprietari care prin regulamentul de ordine interioara se prevede concret interzicerea transportului in lift de bunuri =carucioare,biciclete,etc
sunt date fara a prezenta si solutii.

Nu in toate cazurile exista solutii care sa satisfaca toate partile,ca in instanta de judecata !
Nu am cautat inca o norma in legislatie care sa prevada ce se poate transporta sau nu cu liftul

Puteti sa va imbogatiti bagajul de cunostiinte,parcurgand dispozitiile ISCIR
Cei care au caini si locuiesc la etaje superioare au voie sa le transporte cu liftul??

Nu se intelege din exprimarea dvs
Cei care au cainiau voie sa le transporte cu liftul

Sunteti prea vechi pe acest forum,participati la multe topicuri ,astfel incat dezvoltarea subiectului cu cainii nu se justifica
Exista asociatii de proprietari in care prin regulamentul de ordine interioara se interzice transportul de animale cu liftul sau fumatul in lift
Care ar fi alternativa ptr mine si cei in situatii similare (ex. et. 6 in sus)?

Daca ma intrebati pe mine de alternative,pot sa prezint "n" variante-dintre care optima este acea de a nu transporta bicicletele cu liftul.Nu se justifica a dezvolta modalitatea de transport bicicleta in lift
Nu am avut nici cea mai mica intentie de a face "atac la persoana" si mai ales la adresa unui vechi membru de forum.:(

Daca liftul este numai pentru persoane atunci consider ca nu trebuie sa existe discriminare fata de alti proprietari.
Atata timp cat platesc in aceeasi cota sau chiar mai mult cheltuielile pentru lift consider ca am aceleasi drepturi cu ceilalti proprietari.

Nu cred ca exista condominii care sa detina si lift de marfa, prin urmare varianta este exclusa.

Alternativa de a transporta caini pe scari poate fi valabila si pentru cei care ii detin.

Sa nu se inteleaga ca sunt impotriva detinerii de caini in bloc sau transportul lor cu liftul.

Atata timp cat pe mine nu ma deranjeaza acest aspect atunci nici pe stapinii cainilor nu trebuie sa ii deranjeze ca eu transport bicicleta cu liftul.
Trebuie avut in vedere ca bicicleta mea nu deranjeaza ceilalti vecini, nu latra, nu miauna si nici nu isi poate face nevoile in lift.:)

Transportul diverselor materiale cu liftul se poate face cu respectarea greutatii admise si in conditiile ambalarii corespunzatoare a acestora astfel incat sa nu se scurga in lift sau sa produca deteriorari. Un sac de adeziv are 25 kg, daca transporti 2 saci odata se poate considera ca mai este o persoana in lift.
Bineinteles ca tine si de bunul simt al proprietarului dar sa se considere ca liftul s-a defectat din cauza a 2 pachete de faianta mi se pare absurd.
De asemenea mi se pare absurd interzicerea transportului bicicletei cu liftul atata timp cat nu se produc deteriorari ale liftului.

Totul depinde si de intelegerea dintre vecini.
cyan, moderator
@edy1984

Intr-adevar, daca firma care exploateaza ascensorul a facut o serie de cheltuieli pentru reparatia acestuia, banii si-i recupereaza de la utilizator pe factura.
Aceasta este un act a carui legalitate nu poate fi contestata.

Asadar dv. veti plati in luna respectiva atat prestatia lunara curenta de service, cat si cheltuielile legate de reparatia ascensorului, repartizate dupa acelasi criteriu.

Suma nu poate fi insusita nici de seful de scara, nici de administrator, nici de presedintele asociatiei deoarece trebuie platita firmei prestatoare.

Daca vreti sa va convingeti ca lucrurile stau asa, cereti factura si faceti constatarea daca suma din factura este aceeasi cu suma totala de pe lista de intretinere aferenta ascensorului.

Cat priveste interzicerea folosirii liftului pentru transportul unor obiecte, fiecare asociatie isi poate impune propriul regulament, dar asta numai pentru pastrarea curateniei si a cabinei in buna stare. Nu cred ca transportul bicicletelor si chiar si a altor obiecte dauneaza cabinei daca este utilizata civilizat mai mult decat o pot face unii oameni rau-voitori.
Conditiile de utilizare a ascensorului sunt legate de greutatea sarcinii transportate inscrise pe placuta din interiorul cabinei, dar nici atunci. Ascensorul poate transporta un plus de 25% fata de greutatea scrisa pe placuta, iar daca aceasta greutate se depaseste (plus cea de supragreutate) ascensorul nu porneste.
In cabina este interzis de transportat substante inflamabile, explozive, este interzis sa se fumeze. Dar de biciclete nu zice nimic.
Asadar interzicerea transportului bicicletelor este un pic cam abuziva, ca sa nu zic ca este de-a dreptul abuziva.
elga50, moderator