avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme legate de anumite aspecte de coproprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme legate de anumite aspecte de coproprietari

buna ziua de curand s-au ivit o discutie contradictorie pe scara noastra si as dori sa aflu diferite pareri si opinii din partea unor persoane care au cunostinte despre aceste mici neantelegeri sa le spunem locuiesc la etajul 8 al unui bloc cu 10 etaje in acest bloc s-au facut reparatiile de servisare ale liftului iar plata s-a facut catre prestator prin asociatia de proprietari pe factura de utilitati nu pe o factura separata de prestari servicii fiecarui locatar marindu-i-se factura de utilitati cu o suma de bani peste ceea ce prevedeau utilitatile , as dori sa stiu daca modul cum s-a procedat este cel corect si daca nu cumva este un mod de a se sustrage anumite sume de bani si tocmai marindu-se plata la factura prestatorul sa fie platit la negru pt a nu plati taxele legale iar parte din banii virati de proprietari sa mearga in alte buzunari sincer la noi in bloc cu acest sef de scara se practica nu documenteaza cu nici o factura pentru banii cheltuiti in aceasta scara ,la fel s-a intamplat cu uscatoria a fost inchiriata si nu a facut nimic pt scara cu banii obtinuti din inchirieri. cum putem noi locatarii sa il tragem la raspundere pe seful de scara si implicit asociatia pt nejustificarea banilor care se iau pri facturi si ceea ce s-a obtinut prin inchirierea uscatoriei si ar mai fi o problema locuind la etj 8 si fiind amatoare de mersul cu biciclea binenteles ca o si folosesc odata cu aceste revizii seful de scara a interzis sa se mai folosesasca liftul pentru biciclete si orice alte bagaje ce ar putea distruge cabina ,atata timp cat noi folosim liftul in spirit civic nu deterioram nu murdarim ne poate interzice cineva sa folosim o utilitate din moment ce platim aceasta? este de inteles ca 8 etaje nu pot urca cu bicicleta iar alta alternativa unde sa depozitez bicicleta nu am imi poate cineva raspunde la aceste intrebari as dori daca se poate niste raspunsuri in spiritul codului civil pt coproprietari multumesc anticipat
multumesc mult ambilor utilizatori forum, S-a iscat o discutie suficient de contradictorie ca sa ma faca sa merg sa caut raspunsuri si pe alte forumuri si da am gasit ce cautam . O intrebare pertinenta din partea mea ar fi ce se fac mamicile cu caruciorul cu bebelusul in el intr-o mana bebele si in cealalta caruciorul? discutabil sau pensionarii cu carucior de piata sau persoanele care vin cu noroi pe ghet(" sa fiu sarcastica) se descalta la usa liftului? cat priveste transportul animalelor, cum imi poate interzice mie cineva sa transport cainele cu liftu atata timp cat cainele meu este o persoana la intretinere , eu sunt proprietar, respect proprietatea mea si a altora, platesc ce este nevoie . Cand traiesti in condominii inveti sa accepti pt a fi acceptat, respecti pt a fi respectati DISCUTABIL
multumesc de raspunns, plata reparatiei este trecuta pe factura de utilitati deci nu poate fi dedusa ,sau da?
Nu inteleg ce intrebati.

Va spun doar ca orice suma facturata trebuie achitata catre emitatorul facturii.
Buna seara! Ma confrunt cu problema locatarilor dintr-un bloc nou, asociație noua, nepăsare si nesimțire vecini care isi cara cu liftul tot felul de materiale de constructii, fac mizerie mare, il murdăresc excesiv întrucât trebuie curatat mai mult decat normal, daca s-ar defecta pentru ca se cara cu el piatra , tot noi l-am plati, efectiv nimeni nu are bun simt iar asociația ridica din umeri si privește la tot ce se intampla. Am stabilit un regulament pentru diferite pb printre care si orele de liniste, unde stiu ca egal de stabilire legea zice clar cand se pot da amenzi. Nu mi vine sa cred ca nu gasesc o norma legală, ceva, orice ca acei ignoranți sa plătească pentru prejudiciile aduse celorlalți care nu fac mizerie, 'nu cara, nu distrug. Chiar asa mari lacune legale sa avem? Eu ii spun ca nu este normal sa care piatra ca distruge si murdărește si eu platesc, el ignora si mi rade in nas ca nu am ce sa ii fac. Aici ar trebui facut ceva clar de catre legiuitor. Pentru omul corect care vrea sa se supună legii si sa o respecte, nu pt a încuraja derbedeii.. multumesc.
totusi, daca cineva a gasit intre timp i norma, orice in lege prin care se interzice transportul materialelor de constructii etc in liftul de persoane, v-as ruga mult de tot sa mi-o expuneti si mie,eu una nu am gasit inca nimic si nu mi se pare normal ca legea sa aiba o asa mare lacuna si fiecare sa faca ce vrea. Unu la mana, transportand materiale grele(marmura, ttravertin, piatra, placi grele etc) nu numai ca se face mizerie mare si se deterioreaza liftul fiind mereu mizerabil , eu platesc si femeie de servici poate mult mai multi bani, apoi doamne fereste se strica liftul la altul in urma acelor grutati si se pot produce evenimente neplacut

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Costuri reparatie lift alex.i alex.i Buna ziua! Am cumparat un apartament la etajul 10, intr-un imobil vechi. Cand am inceput renovarile, am instiintat seful de scara, presedintele asociatiei, am ... (vezi toată discuția)
Utilizarea liftului pentru transportul bicicletei slykruger slykruger Buna ziua, As vrea sa stiu daca administratorul sau presedintele unei asociatii de locatari imi pot interzice sa folosesc liftul pentru a urca sau cobora ... (vezi toată discuția)
Ce lege imi interzice mie sa nu ma urc in lift cu cainele meu? alinacristinescu alinacristinescu De maine incolo,eu numai am dreptul sa mai ma urc in lift cu catelul meu,decit numai pe scari,datorita conducerii asociatiei,pe care inca nu au dezbatuto pina ... (vezi toată discuția)