avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare ziua de 1MAI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare ziua de 1MAI

Este obligatorie recuperarea zilei de 1 MAI , daca angajatul nu a putut venii la serviciu ?
Angajatul lucreaza ca vanzator intr-un magazin , iar magazinul se afla intr-un mall .
Cu respect ,

GELUCRIS
Ultima modificare: Duminică, 3 Mai 2015
gelucris, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:30, 6 Mai 2015
Ziua de 1 mai este zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza, prin urmare, nu are de ce sa se recupereze.

In schimb, daca activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii, atunci salariatii care lucreaza in aceasta zi li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
In caz contrar, beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
Multumesc pentru raspuns .
Dar ce se intampla daca angajatul nu a putut ajunge in aceasta zi la munca ( in locul angajatului a venit un coleg ) ?
Este obligatoriu recuperarea acestei zile ?

Cu respect ,

GELUCRIS
Nu este obligatoriu recuperarea acelei zile. Daca ziua respectiva era zi lucratoare pentru salariat, atunci angajatorul are posibilitatea sa-l ponteze nemotivat sau salariatul va lucra in locul colegului intr-o astfel de zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In echipa suntem 18 muncitori cu șefii lucrez la privat în ... Magie1 Magie1 In echipa suntem 18 muncitori cu șefii lucrez la privat în zilele de sărbătoare legală eu am fost trecut liber in pontaj anunțam verbal nu vin la munca ... (vezi toată discuția)
Sarbatori legale vreausalucrez vreausalucrez vreau sa lucrez de sarbatorile legale .....suntem doi asociati a unui magazin de imbracaminte vrem sa lucram dar legea nu ne permite de sarbatorile legale nici ... (vezi toată discuția)
30 noiembrie pati2000 pati2000 Ziua de 30 nioemb este obligatoriu sa fie libera pt sectorul privat? Am un magazin alimentar. Multumesc (vezi toată discuția)