Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare ziua de 1MAI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare ziua de 1MAI

Este obligatorie recuperarea zilei de 1 MAI , daca angajatul nu a putut venii la serviciu ?
Angajatul lucreaza ca vanzator intr-un magazin , iar magazinul se afla intr-un mall .
Cu respect ,

GELUCRIS
gelucris, utilizator
Ziua de 1 mai este zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza, prin urmare, nu are de ce sa se recupereze.

In schimb, daca activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii, atunci salariatii care lucreaza in aceasta zi li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
In caz contrar, beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
Multumesc pentru raspuns .
Dar ce se intampla daca angajatul nu a putut ajunge in aceasta zi la munca ( in locul angajatului a venit un coleg ) ?
Este obligatoriu recuperarea acestei zile ?

Cu respect ,

GELUCRIS
Nu este obligatoriu recuperarea acelei zile. Daca ziua respectiva era zi lucratoare pentru salariat, atunci angajatorul are posibilitatea sa-l ponteze nemotivat sau salariatul va lucra in locul colegului intr-o astfel de zi.