avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocare donatie, motiv survenienta copil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocare donatie, motiv survenienta copil

Buna ziua, as vrea sa imi raspunda un avocat, sau o persoana care s-a confruntat cu o situatie asemanatoare daca se poate revoca o donatie pe motivul survenienta copil
Doresc sa specific ca am facut donatia in 2009 , nu aveam nici un copil , iar in martie 2011 mi s-a nascut primul copil
Adica toate s-au intamplat inainte de a intra noul cod civil in vigoare, cand era valabila revocarea pt survenienta copil
Multumesc
Cel mai recent răspuns: flaviamihaela , utilizator 09:46, 27 Mai 2015
Revocarea donatiei pentru survenienta de copil era prevazută de art 829 din vechiul Cod Civil (din 1864)

iar
Legea nr. 71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil (Nou)

spune ca:
Art. 96. - Prevederile art. 829 din Codul civil din 1864 nu se aplică în cazul în care copilul s-a născut după intrarea în vigoare a Codului civil.

NCC a intrat in vigoare la 01.10.2011, copilul fiind deja nascut ...Deci s-ar putea.
Ultima modificare: Luni, 4 Mai 2015
romascanu, moderator
deci s-ar pute, multumesc doamna romascanu,
care sant pasii . ce ar trebui sa fac ? poate ma ajutati putin
adica unde ar trebui sa merg ? la notar la tribumal ? si cum sa formulez revocare donatie ? sau am nevoie de un avocat ?
Revin din nou, am fost la notar pentru revocare donatie si mi s-a spus ca legea este abrogata, ca nu pot cere revocarea , pot face doar succesiune
Problema este ca ,mai am 4 frati si casa a fost a mea inainte de donatie
Un sfat va rog ce pot sa fac ??????????
Ultima modificare: Vineri, 22 Mai 2015
flaviamihaela, utilizator
A cui succesiune!? Că dvs. (donatorul) îmi păreţi destul de vie :)
Despre a cui succesiune vorbiti?

Ar trebui cumva sa ...ghicesc ca ati donat unui ascendent (parinte) al dvs. care a murit intre timp? Numai aşa ar avea oarece logică referirea dvs. la o succesiune precum si la cei 4 frati.

Dar nu aţi vorbit mai sus despre niciun donatar decedat.

Stimati ultilizatori, oricat am vrea noi sa va rapundem, retineti va rog ca nu ghicim in stele. Este necesar studiul inscrisurilor si cunoasterea intregii situatii de fapt. Altminteri, cu toata buna credinta, riscam sa va dam raspunsuri anapoda, fiindca n-am luat in considerare te miri ce amanunt.

Ce căutati la notar? Intrati in biroul unui avocat, că notarul nu e/nu poate fi avocatul dvs.
Ultima modificare: Luni, 25 Mai 2015
romascanu, moderator

Alte discuții în legătură

Revocarea donatiei pentru survenienta de copil mihai09 mihai09 conform art.96 din codul civil Prevederile art. 829 din Codul civil din 1864 nu se aplică în cazul în care copilul s-a născut după intrarea în vigoare a ... (vezi toată discuția)
Revvocare donatie rina68 rina68 buna ziua, in ianuarie 2009 am donat o casa iar in martie 20011 mi s-a nascut primul copil. pot sa cer revocarea donatiei pentru survenienta copil, avand in ... (vezi toată discuția)
Donatie - riscuri survenienta copil lorena1604 lorena1604 Buna ziua, Am o intrebare cu privire la un contract de donatie, in cazul pluralitatii de donatori; astfel, donatorii sunt in numar de 4, iar 3 dintre ei au ... (vezi toată discuția)