avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIE ALIMENTARA + CREDIT IPOTECAR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIE ALIMENTARA + CREDIT IPOTECAR

Divortata in 2009 cu un minor in intretinere. Pensie alimentara platita pana in 2010. Nu exista partaj. Am credit ipotecar pe apartament, platit la zi, creditul ipotecar este pe numele meu. Fostul sot a facut un credit de nevoi personale la aceeasi banca( in 2008, fara sa stiu) pe care nu l-a mai platit dupa divort. A parasit apartamentul in 2009 dar nu si-a mai achitat datoriile nici catre banca, nici catre minor, motivand ca nu mai are loc de munca.
In prezent banca l-a executat silit, adica apartamentul pe care il avem in comun. Masina luata in timpul casatoriei a fost posesia lui dupa divort si a fost vanduta, fara acordul meu.
- Exista posibilitatea de a pierde apartamentul? (locuiesc cu minorul)
- Am o posibilitate de a recupera pensia alimentara?(mentionez ca fostul sot iese la pensie)
- Exista lege care ne poate proteja pe mine si pe copil, pentru a pastra apartamentul?

Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:34, 5 Mai 2015
~ Conținut șters la cerere ~
In prezent banca l-a executat silit, adica apartamentul pe care il avem in comun

Cum mai exact , ce e cu casa ?

Nu au cum sa va execute casa fara un partaj.
Partajul il puttei face si pe calea contestatiei la executare daca se ajunge la o executare imobiliara.
Puteti executa pensia ce v-o datoreaza din sulta pe care ar trebui sa i-o dati pt casa.
Ar trebui sa va ridicati cu pretentii si pt banii incasati pe masina.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj mihaelaraboj mihaelaraboj Am 2 copii relativ mici, vreau sa divortez de sot, insa nu stiu cxum sa procedez cu partajul si cum se obtine.Avem un credit din care am achizitionat un ... (vezi toată discuția)
Subiect: partaj apartament cumparat cu credit ipotecar d-r d-r Creditul ipotecar a fost achizitionat doar pe baza veniturilor fostului sot ,el fiind titularul creditului . Ce obligatii are fosta sotie la executarea ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri MarinescuMarina MarinescuMarina Vreau si eu sa stiu raspunsul la urmatoarea problema: Divortez iar bunurile pe care le am dobindite impreuna cu sotul meu sunt un apartament si 2 masini ... (vezi toată discuția)