avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna ziua.
Dupa casatorie am locuit in apartamentul sotului (care era pe numele socrilor) 17 ani, timp in care am investit destui bani in el. Dupa care l-am vandut si am cumparat o casa la rosu(parter+etaj) fara geamuri, acoperis,usi, doar peretii cu o parte din bani, o parte am achitat datorii.
Am facut credit la banca si eu si sotul pentru a continua constructia. Nu am reusit sa terminam.Avem doi copii, acum sunt mari. Am facut pe numele meu inca doua credite si un card pentru a cumpara doua masini,una pentru sotul meu care a trecut-o pe numele lui si una pentru unul din baieti. Au trecut aproape 11 ani de cand am luat casa si n-am reusit sa o terminam. Ne chinuim cu totii intr-o camera.
Intrebarea mea este daca divortez(mentionez ca sotulmeu este foarte cheltuitor, ii plac aventurile si nu cred ca reusim sa mai salvam ceva din casnicie), cum se va face partajul?
Nu vreau sa imi las copii pe drumuri mai ales acum ca am si un nepotel si au mare nevoie de ajutorul meu.

Cel mai recent răspuns: ggianina , utilizator 17:32, 5 Mai 2021
Foarte scump se face partajul. Depinde de venituri, cheltuieli, dorinte coproprietarilor...
Mai bine incercati sa refinantati si sa vindeti ce puteti ca sa mai acoperiti din credite.
ggianina a scris:

Buna ziua.
Dupa casatorie am locuit in apartamentul sotului (care era pe numele socrilor) 17 ani, timp in care am investit destui bani in el. Dupa care l-am vandut si am cumparat o casa la rosu(parter+etaj) fara geamuri, acoperis,usi, doar peretii cu o parte din bani, o parte am achitat datorii.
Am facut credit la banca si eu si sotul pentru a continua constructia. Nu am reusit sa terminam.Avem doi copii, acum sunt mari. Am facut pe numele meu inca doua credite si un card pentru a cumpara doua masini,una pentru sotul meu care a trecut-o pe numele lui si una pentru unul din baieti. Au trecut aproape 11 ani de cand am luat casa si n-am reusit sa o terminam. Ne chinuim cu totii intr-o camera.
Intrebarea mea este daca divortez(mentionez ca sotulmeu este foarte cheltuitor, ii plac aventurile si nu cred ca reusim sa mai salvam ceva din casnicie), cum se va face partajul?
Nu vreau sa imi las copii pe drumuri mai ales acum ca am si un nepotel si au mare nevoie de ajutorul meu.



casa care inca mai lucram la ea este pe numele nostru.
ma intereseaza mai mult care este partea mea si a copiilor din casa in care locuim.
imobilul este bun comun , astfel incat in cazul partajului se va imparti in cote egale intre dvs si sot . copiii nu intra in discutie , nu au drept de proprietate .
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit ipotecar cu garantie casa la rosu. claudia.dinu claudia.dinu Buna ziua! Am si eu o problema de lamurit. Eu si cu sotul am facut un credit de nevoi personale si, impreuna cu economiile noastre, am inceput sa ne ridicam o ... (vezi toată discuția)
Informatii partaj Anomissimona Anomissimona Buna ziua, Soacra mea e divortata de 4 ani de zile (divortul a fost initiat de socrul meu). Anul acesta socrul vrea partea lui din apartament (ei au un ... (vezi toată discuția)
Executare silita banca olimpia baciu olimpia baciu o intrebare legat de executarea silita a bancii ? am un credit la o banca , credit de nevoi personale garantat cu salariu, fara credit ipotecar. Asa cum se ... (vezi toată discuția)