Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatiile de proprietari - registrul de bani ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatiile de proprietari - registrul de bani personali

Asociatiile de proprietari trebuie sa tina un registru cu bani personali ? Cum trebuie evidentiate in contabilitate incasarile din alte surse ?
Doar operatorii economici care detin case de marcat electronice intocmesc registrul cu bani personali
La ce incasari din alte surse va referiti ?
chria unor boxe aflate pe palierul unor etaje.
Pentru incasarea oricarei sume, inclusiv chirie, casierul asociatiei de proprietari emite chitanta pe care o inregistreaza in registrul de casa.
In Registrul de bani personali, vanzatorul care are in primire casa de marcat, isi scrie la inceperea serviciului in acest registru, suma de bani pe care o are in buzunarul sau personal. Aceasta suma este a salariatului si nu a firmei. Ideea este ca la un control in timpul programului de lucru, casierul trebuie sa justifice toti banii care-i are, atat cei incasati prin casa de marcat (in sertar si in raportul casei) cat si suma de bani aflata asupra lui, in buzunar, in portofel, in ciorapi.., acestia trebuind sa se gaseasca consemnati in acel Registru de bani personali.
Daca i se gasesc mai multi bani decat sunt in cele doua pungi, inseamna ca in timpul programului, a vandut fara a elibera bon fiscal in scopul evaziunii fiscale.

Ori asociatia de proprietari nu are nimic cu evaziunea fiscala, nu plateste impozit pe profit, TVA...., nu detine casa de marcat.