Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul vechime in specialitatea studiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul vechime in specialitatea studiilor

Buna ziua! Am urmatoarea situatie :
august- decembrie 2008 CIM cu 4h/zi deci 2,5 luni lucrate cu norma intreaga
ianuarie-decembrie 2009 CIM cu 4h/zi deci, 6 luni lucrate cu norma intreaga
ianuarie- aprilie 2010 CIM cu 4h/zi deci, 2 luni lucrate cu norma intreaga
mai- decembrie 2010 CIM cu 2h/zi deci, 2 luni lucrate cu norma intreaga
ianuarie -martie 2011 CIM cu 2 h/zi deci, 16 zile lucrate cu norma intreaga
Dupa socoteala mea imi iese 1an si o luna lucrate cu norma intreaga. Corect?Trebuie sa calculez vechimea in specialitatea studiilor unui salariat si nu vreau sa gresesc.
Multumesc!
Pai este al doilea fct. public care imi spune asa ceva. Sa inteleg ca, vechimea in specialitatea studiilor este de 7 ani sau cat? Pe cuvant m-am impotmolit de tot cu calculul asta. Vine experta contabila si imi sooteste ca si mine adica calculul de mai sus. Ma intereseaza sa am 5 ani vechime in specialitatea studiilor.
asmotortrade, utilizator
"Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem".
Acest principiu tine seama de faptul ca, unei formulari generale a textului legal trebuie sa-i corespunda o aplicare a sa tot generala, fara a introduce distinctii pe care legea nu le contine.

Prin urmare, in speta, atat timp cat legea nu reglementeaza modul de calcul al vechimii in specialitate nu vad de ce s-ar calcula in mod diferit ca ci cel al vechimii in munca.
Va multumesc pt. raspunsuri si rabdare dar stiti ca cu functionarii de la sta nu e de gluma si nu vreau sa fiu pacalita de aceea tot intreb.
Nu toti sunt la fel .