avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1105 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Amenzi pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Amenzi pfa

buna ziua! un pfa comert cu amanuntul se incadreaza la noile amenzi uriase din 2015 sau persoanele fizice ia amenda max.1250 ron?
Cel mai recent răspuns: ContSters232561 , utilizator 15:40, 7 Mai 2015
Amenda de 1250 lei este pentru angajati.
pai pfa-ul nu are personalitate juridica
Si PFA-urile pot avea angajati.
in legea apare asa, am inteles ideea cu angajatii, dar si titularul de pfa este tot pesoana fizica
(2) Contraventiile prevazute la art. 10 lit. g) si ii) se sanctioneaza cu amenda in cuantum de 1.250 lei, care se aplica persoanelor fizice."
Ultima modificare: Joi, 7 Mai 2015
ContSters232561, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovinieta jicareanangela jicareanangela Buna ziua, in cazul in care am primit lipit de usa apartamentului (nefiind acasa)un proces verbal de contraventie nesemnat cum ca am fost filmata circuland ... (vezi toată discuția)
Noul salariu minim pe economie LongJohn LongJohn Buna ziua, Imi puteti spune, va rog, noul salariu minim este aplicabil pentru toti angajatii, inclusiv pentru cei care activeaza in domeniul privat? Am o ... (vezi toată discuția)
Amenda redusa cu 50% in 48 ore mik_zoltan mik_zoltan Stiu ca in majoritatea cazurilor cand cineva este amendat se poate plati 50% din amenda in termen de 48 ore. Dar am citit ceva ce spune ceva ... (vezi toată discuția)