Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Amenzi pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Amenzi pfa

buna ziua! un pfa comert cu amanuntul se incadreaza la noile amenzi uriase din 2015 sau persoanele fizice ia amenda max.1250 ron?
Amenda de 1250 lei este pentru angajati.
pai pfa-ul nu are personalitate juridica
Si PFA-urile pot avea angajati.
in legea apare asa, am inteles ideea cu angajatii, dar si titularul de pfa este tot pesoana fizica
(2) Contraventiile prevazute la art. 10 lit. g) si ii) se sanctioneaza cu amenda in cuantum de 1.250 lei, care se aplica persoanelor fizice."
ContSters232561, utilizator